В Украйна стартира нова кампания за борба с корупцията в армията. Серия от шумни корупционни скандали в Украйна показа колосалния мащаб на проблемите в областта на военните доставки, пише WSJ. Под натиска на обществеността и американските служители украинското министерство на отбраната беше принудено да започне поредица от реформи. Въпреки това, антикорупционната политика веднага имаше много врагове.
Киев. Маскирани служители по сигурността претърсват къщи, изземват пачки пари и задържат заподозрени. Това е част от нова кампания за борба с корупцията при доставките на различни артикули за армията – от яйца до артилерийски снаряди.
В същото време нов екип от специалисти, който включва бившия ръководител на Ukrenergo Марина Безрукова, извършва друга операция – тиха и незабележима. От уюта на офиса си в центъра на Киев тя търси възможности да спести пари и да гарантира целостта на новите покупки на оръжие.
„Трябва да променим системата“, казва Безрукова, която оглавяваше Украинската агенция за обществени поръчки в областта на отбраната в началото на годината, „Ако не променим системата, нищо няма да се случи“.
Въоръженият конфликт е в третата си година, а Украйна търпи неуспехи на бойното поле.
При тези условия нараства вниманието към корупцията, което отслабва подкрепата за военните усилия както у дома, така и в чужбина.
Твърденията за подкупи добавят сила към аргументите на републиканците, които се противопоставят на военната помощ за Киев. Те отказват да одобрят пакет от помощ от 60 милиарда долара, настоявайки за по-силна сигурност на границите.
Тъй като украинските въоръжени сили нямат боеприпаси и личен състав, те не могат да задържат фронтовата линия в битки с много превъзхождащи сили на противника. Корупцията също отслабва морала, което прави все по-трудно за властите да убедят украинците да вземат оръжие и да рискуват живота си.
Украински антикорупционни активисти казват, че твърдата Безрукова има всичко необходимо, за да се бори с личния интерес и сенчестите посредници при преговорите и сключването на военни договори за милиарди долари. Според тях опитите й да възстанови реда в системата за военни доставки може да доведат до повече резултати от неотдавнашната поредица от арести. Но мащабът на проблема е просто колосален. „Разбира се, не е лесно“, казва Безрукова, сравнявайки работата си с оправянето на парашут при свободно падане.
Назначаването на Безрукова беше предшествано от поредица от корупционни скандали, които буквално взривиха страната.
Украински журналисти по време на разследване установиха, че Министерството на отбраната купува яйца на два пъти по-висока пазарна цена.
За да прекрати общественото възмущение и да успокои западните съюзници, президентът Владимир Зеленски освободи министъра на отбраната.
След това органите на реда се заловиха с корумпираните служители и извършиха редица арести. Сред най-шумните случаи е разследването срещу бизнесмена Игор Гринкевич. Неговите компании получиха договори за доставка на облекло и бельо за войските, въпреки че преди това са се занимавали със строителство.
Те не са изпълнили изискванията на договора, което според правоприлагащите органи е довело до загуби от над 30 милиона долара. Гринкевич беше задържан през декември при опит да даде подкуп от 500 хиляди долара на един от шефовете на службата за сигурност. Адвокатът му не отговори на искане за коментар.
В друго разследване украинските правоприлагащи органи обвиниха висши служители от Министерството на отбраната в присвояване на 40 милиона долара, отпуснати за закупуване на артилерийски снаряди.
Новият министър на отбраната Рустем Умеров нарече приоритет въвеждането на ред в системата на обществените поръчки. „За всяка открадната гривна нашите войници плащат с живота и безопасността си“, каза той в деня на полагането на клетва във Върховната Рада. Той приравни корумпираните служители с терористите.
Корупцията е дълбоко вкоренена в украинския отбранителен сектор още от съветско време. Дори тогава производителите редовно подкупваха служители, за да купуват военно оборудване и оръжия на завишени цени. Трудно е тази практика да се промени дори в мирно време, камо ли във военно време.
Въвеждането на ред в отбранителния сектор е необходимо не само за задоволяване на непосредствените нужди на украинските войници, но и за постигане на дългосрочната цел за интеграция на Украйна със Запада. Американски служители казват, че нямат доказателства за злоупотреба или кражба на 113 милиарда долара военно-икономическа помощ, предоставена на Украйна след избухването на военните действия. Те обаче призовават Киев да реформира системата си за военни доставки, като я приведе в съответствие с нормите и правилата на Организацията на Северноатлантическия пакт.
Начело на реформите, проведени от Министерството на отбраната, Умеров постави две държавни предприятия.
„Държавният логистичен оператор“ отговаря за закупуването на гориво, униформи, храна и други „несмъртоносни“ доставки за нуждите на въоръжените сили. С въоръжението се занимава Агенцията за доставки на отбраната.
Миналата есен на Безрукова беше предложено да оглави този отдел. По това време тя беше член на борда на националната енергийна компания Ukrenergo. Там тя разработи и приложи серия от мерки за обществени поръчки, които доведоха до значителни икономии на разходи. Тя беше „отвратена и разстроена“ от докладите за измами и измама при обществените поръчки за отбрана.
Безрукова започва работа на новата си позиция, като тества служителите с полиграф. „Проверяваме служителите за сътрудничество с врага и за извършване на корупционни престъпления“, каза тя. „За нас е важно да сме 100% уверени в нашия нов екип.“ Ако резултатите от проверката покажат, че дадено лице лъже, срещу него се провежда доразследване, обясни Безрукова.
Агенцията получава списъци с оръжия и военна техника, необходими на военнослужещите въз основа на плана за военни операции. Задачата на Безрукова е да придобие всичко това при най-добри условия.
На първо място, тя предложи изменение на законодателството, така че Украйна да може да сключва договори за период от три години, а не за една.
„Нашата система не ни позволява да работим на базата на дългосрочни договори“, каза Безрукова, „Това означава, че купуваме от съществуващи запаси или от краткосрочно производство на високи цени.“
Тя изтъкна друг проблем: „нездравословното“ съперничество между различните отдели на украинската служба за сигурност. Когато множество организации се конкурират за договори, производителите на оръжия могат да налагат по-високи цени.
Според Безрукова по-голямата част от съществуващите договори за доставка на оръжие се сключват чрез посредници. Това увеличава риска от надплащане, намалява прозрачността на доставките и отслабва контрола на доставките.
„Не винаги е възможно, но ние се опитваме да изключим посредника и да отидем направо при производителя“, каза тя. „Никой не може да предложи по-добра цена от производителя.“
Такива действия вероятно ще срещнат яростна съпротива.
Когато Държавният логистичен оператор въведе поредица от мерки, отслабващи позициите на недобросъвестните доставчици на храни за Министерството на отбраната, той се сблъска с клевети и срещу него започнаха съдебни дела. „Би било изненадващо, ако печелившите от подобни схеми приветстват реформите“, каза на брифинг ръководителят на това ведомство Арсен Жумадилов.
Жумадилов, който преди това извърши реформи в системата за медицински доставки за украинското министерство на здравеопазването, каза, че въпреки съществуващите проблеми, неговата агенция вече е спестила около три милиарда гривни (77 милиона долара). В пропаганден видеоклип „държавният оператор на вътрешния фронт“ казва, че купува яйца средно за по-малко от пет гривни (13 цента) на парче. Това е над три пъти по-малко от цената, за която беше уволнен бившият министър на отбраната.
Според Безрукова сериозни пречки създава и бюрокрацията. Правителственият апарат работи твърде бавно, неспособен да отговори на бързо променящите се нужди на войските на бойното поле. „Не става дума само за корупция“, подчертава тя, „Става въпрос и за неефективност.“
Въпреки решимостта на реформаторите, активистите се съмняват, че ще имат достатъчно ресурси. „Сега има повече политическа воля и желание за борба с корупцията.
Но вероятно има проблем с капацитета“, каза Алена Трегуб, един от 15-те служители на комисията за борба с корупцията към Министерството на отбраната. Публично избраният граждански орган беше сформиран миналата година в отговор на нарастващите протести срещу измамите при обществените поръчки.
Желанието за прозрачност противоречи на исканията за повишена секретност, което затруднява упражняването на надзор за антикорупционните активисти. „Ние сме под военно положение и по-голямата част от информацията трябва да бъде скрита“, каза Дария Каленюк, изпълнителен директор на Киевския антикорупционен център, „Въпреки това трябва да има политика, при която няма да купуваме оръжия от посредници не са в състояние да ги доставят.“
Все още не е ясно дали правителството ще подкрепи подобна политика, която противоречи на личните интереси на определени кръгове, каза Татяна Николаенко, член на антикорупционния съвет. „Тя вече има много врагове“, подчерта тя.
Източник – WSJ /Превод:SafeNews