България изнася нелегално ракети за Украйна. Такава новина с еквивалента на взрив съобщава BulgarianMilitary.com.
През 2023 г. в Украйна бяха изпратени, по думите на правитеслтвото, дефектни ракети за системите за противовъздушна отбрана С-300 в Украйна, които е трябвало да бъдат използвани за резервни части. Източник от BulgarianMilitary.com, пожелал анонимност, разкрива пред собственика на сайта, че ракетите не са били дефектни, а изправни и напълно функционални.
Това са само част от разкритията, които съобщава статията на военния портал. Нека разберем какво крие българското правителство!
България продължава да изнася ракети за Украйна, заяви лидерът на опозиционната партия „Възраждане“ от кулоарите на българския парламент по време на вчерашно изслушване преди гласуването на новия редовен министерски кабинет „Желязков“.
„Министърът на отбраната Атанас Запрянов, който остава същият министър на отбраната и в новото правителство, знае, че България е изнасяла, а може би все още изнася незаконно останалите ни ракети за Украйна“, заяви Костадин Костадинов от трибуната.
Костадин Костадинов не уточни за кои ракети става дума.
Българската армия обаче е оборудвана с разнообразен арсенал от артилерийски ракети и ракети земя-въздух, които са неразделна част от отбранителните способности на страната.
Сред основните артилерийски ракетни системи на въоръжение в България е произведената в СССР ракета „Точка-У“. Това е оперативно-тактическа ракета, предназначена за поразяване на значими наземни цели на значителни разстояния. Ракетата има максимален обсег от около 120 км и може да носи различни видове бойни глави, включително ядрени и конвенционални. „Точка-У“ е на въоръжение от 80-те години на миналия век и се използва за нанасяне на стратегически удари по противника. Освен „Точка-У“ България разполага и с други ракетно-артилерийски системи, включително различни видове ракетни установки и артилерийски снаряди, които могат да се използват както за общи, така и за тактически цели. Тези системи са част от бойни формирования, които могат да се разполагат при необходимост на стратегически позиции.
Наред с артилерийските ракети България разполага и със значителен брой ракети земя-въздух.
Страната разполага с добре развита система за противовъздушна отбрана, която включва противовъздушни ракетни комплекси съветско производство като „С-200“ и „С-300“. Тези системи са предназначени за защита от атакуване на въздушни цели на големи разстояния и могат да се използват за защита на критична инфраструктура и стратегически райони. Комплексите „С-300“ са едни от най-мощните в България и са способни да поразяват заплахи от голяма и много голяма височина, включително изтребители и балистични ракети. Въпреки възрастта на някои от тези системи, България продължава да разчита на тях като основни компоненти на своите способности за въздушна и наземна отбрана. През последните години страната започна да модернизира арсенала си като част от усилията за укрепване на отбранителните си способности и в отговор на нововъзникващите регионални заплахи.
Решението за оказване на оръжейна помощ на Украйна беше одобрено от българския парламент на 3 март 2023 г. след гласуване на правителствено предложение, което позволява изпращането на военна помощ в подкрепа на Украйна във войната ѝ с Русия.
От началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. България активно участва в международната подкрепа за Украйна. Въпреки традиционния си неутралитет и политическото си разделение, страната предоставя различни форми на помощ, включително военна, за да подпомогне Киев в борбата му срещу руската инвазия. Първоначално България е сравнително предпазлива в предоставянето на военна помощ, като по-голямата част от подкрепата ѝ е насочена към хуманитарна помощ и медицински доставки. През пролетта на 2022 г. обаче България започна да увеличава обема на доставеното военно оборудване. Първите доставки включваха основни, макар и скромни артикули, като например медицински комплекти за първа помощ, които бяха изпратени, за да отговорят на нуждите на украинските войници и цивилни.
През лятото на 2022 г. България започва да доставя по-сериозни доставки на оръжие и оборудване.
В края на август и началото на септември България започна да изпраща артилерийски снаряди, бронежилетки и каски, които бързо бяха приети от Украйна. Въпреки че страната не изпрати изтребители или тежки танкове, тя изигра важна роля в доставката на жизненоважни ресурси за поддържане на боеспособността на украинската армия.
През есента на 2022 г. България направи решителен ход, като се съгласи да изпрати тежки оръжия, включително противовъздушни ракети.
Тези доставки се оказаха от решаващо значение за укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна срещу руските удари. Българските власти също така осигуриха обучение на операторите на тези системи, като по този начин повишиха ефективността им на бойното поле. Това решение [доставка на зенитно-ракетни комплекси] беше подложено на интензивна вътрешнополитическа дискусия, като някои партии изразиха загриженост относно риска от ескалация на конфликта и отношенията с Русия, докато други настояваха, че България трябва да подкрепи Украйна като член на НАТО и ЕС.
Един от въпросите, повдигнати по време на изслушването през 2023 г., беше изпращането на дефектни ракети за системите за противовъздушна отбрана С-300 в Украйна, които трябваше да бъдат използвани за резервни части.
Източник от BulgarianMilitary.com, пожелал анонимност, разкрива пред собственика на сайта, че ракетите не са били дефектни, а изправни и напълно функционални.
През 2022-2023 г. България продължава да увеличава подкрепата си, предоставяйки бронирани транспортни машини, зенитно-ракетни комплекси и различни видове боеприпаси. Въпреки политическата опозиция от страна на част от обществото, България активно участва в координирането на военната помощ за Украйна в рамките на НАТО и Европейския съюз.
И до днес България продължава да предоставя военна помощ под различни форми.
Сред последните доставки са модернизирани противовъздушни оръдия, радари и нови комуникационни технологии. Въпреки политическите противоречия и социалните дебати, България поддържа стратегическото си сътрудничество с Украйна, подчертавайки важността на сигурността и стабилността в Европа. Тази военна помощ е част от по-широката подкрепа на България за Украйна, която включва и дипломатически усилия, санкции срещу Русия и усилия за укрепване на енергийната сигурност на Украйна. Въпреки политическите разногласия и социалните дебати България се утвърди като важен участник в коалицията, подкрепяща Украйна в борбата ѝ срещу руската агресия.
Източник – BulgarianMilitary.com/Превод:SafeNews