Вселената може да крие много повече черни дупки, отколкото се смяташе досега. Астрономи от университета в Саутхемптън, Англия, твърдят, че 35% от тези галактически гиганти, някои от които са милиарди пъти по-тежки от Слънцето, не са забелязани, тъй като са закрити от гъсти облаци газ и прах. По-рано този брой се оценяваше на около 15%.
„Черните дупки са най-загадъчните обекти във Вселената и присъстват навсякъде, но все още не знаем напълно как се развиват. Те са скрити зад прах и газ, което ги прави невидими за обикновените телескопи. Сега за първи път разполагаме с прецизно преброяване на черните дупки, които нарастват, като поглъщат заобикалящия ги междузвезден материал“, казва професор Пошак Ганди.
Ако в нашата галактика Млечен път нямаше свръхмасивна черна дупка, на небето щяхме да виждаме много повече звезди.
Екипът от учени използва данни от рентгеновия космически телескоп NuSTAR, за да анализира инфрачервените лъчения, заобикалящи свръхмасивните черни дупки.
„Въпреки че черните дупки са тъмни, заобикалящият ги газ се нагрява и свети интензивно, което ги прави едни от най-ярките обекти във Вселената. Рентгеновите лъчи осигуряват допълнителен поглед, надничайки през забулващия газ, подобно на медицинското рентгеново изследване, което позволява на лекаря да надникне във вътрешностите ни“, допълва професор Ганди.
Научният екип смята, че установяването на броя на скритите черни дупки в сравнение с броя на известните може да помогне да се разбере как те нарастват до такива размери.
SafeNews припомня още по темата:
НАСА показа най-мъчителната смърт, влизането в черна дупка (ВИДЕО)
Източник: dariknews