Наемник, участвал в опита за бунт срещу руския президент Владимир Путин, казва, че той и колегите му от „Вагнер“ „не са имали представа“ какво се случва.
Само за 24 часа лидерът на наемническата група Евгений Пригожин организира въстание, изпращайки войски в южния град Ростов, а след това към Москва.
Бойците на Вагнер рядко говорят с медиите, но BBC Russian разговаря с младши командир, който се озова в центъра на действието.
Преди да стане част бунта, Глеб е участвал в боевете за символичния град Бахмут в източна Украйна. Когато всичко започва, той почива с частта си в казарми в окупираната от Русия област Луганск.
Рано сутринта на 23 юни те получават призив да се присъединят към колона от бойци на“Вагнер“, напускащи Украйна. Заповедта идва от командир на „Вагнер“, когото Глеб не желае да назовава от съображения за сигурност, но който действа по заповед на Пригожин и Съвета на командването на „Вагнер“.
„Това е пълно разгръщане“, казаха му. „Сформираме колона, с която да се изнесем.“
Глеб казва, че на никого не е било казано накъде се е насочила колоната, но той бил изненадан, когато разбрал, че се отдалечават от фронтовата линия
Бойците на „Вагнер“ не са срещнали абсолютно никаква съпротива, казва той, когато са преминали руската граница в Ростовска област.
„Не видях никакви граничари“, спомня си той. „Пътната полиция ни поздрави по пътя.“
Канали, тясно свързани с „Вагнер“ в Telegram, по-късно твърдят, че граничните служители на контролно-пропускателния пункт Бугаевка са оставили оръжията си при пристигането на бойците. Тези канали споделиха снимка, уж от мястото на инцидента, показваща две дузини невъоръжени лица в камуфлаж.
Когато наближиха Ростов на Дон, бойците получиха заповед да обкръжат всички сгради на правоохранителните органи в града и да заемат военното летище. На отделението на Глеб е казано да поеме контрола над регионалните служби на Федералната служба за сигурност (ФСБ). Сградата изглеждала напълно заключена и празна. Затова те вдигат дрон, с който да проверят за признаци на живот. След половин час се отваря врата а на улицата излизат двама души.
„Те казаха: „Момчета, да се споразумеем“, разказва Глеб. „Казах: „Защо трябва да правим сделка? Това е нашият град“. Така че просто се разбрахме, че ще ги оставим на мира. Те излизаха да пушат от време на време.“
Ростовски журналисти съобщават за подобна ситуация с много правителствени сгради в и около града. Войниците на „Вагнер“ първо летели дронове над тях, а след това ги обкръжавали. На никого не е било позволено да напусне, но куриерите бяха допуснати да занесат храна.
Без обяснение
Докато всичко това се случваше, лидерът на Вагнер Пригожин беше в щаба на Южния военен окръг на руската армия, където се срещаше със заместник-министъра на отбраната на Русия генерал-лейтенант Юнус-бек Евкуров и заместник-началника на Генералния щаб генерал-лейтенант Владимир Алексеев.
Пригожин поиска да му предадат началника на Генералния щаб Валери Герасимов и министъра на отбраната Сергей Шойгу.
По същото време, когато Пригожин беше на срещата си, имаше друга колона от бойци на „Вагнер“ беше в движение.
Глеб потвърждава съобщенията в медиите, че тази колона е водена от основателя на „Вагнер“ Дмитрий Уткин – бивш офицер от специалните сили, който рядко е бил виждан публично.
Тази колона е била по главната магистрала към Воронеж и очевидно е пътувала за Москва, казва той.
И така, знаел ли е Глеб плана – какво възнамерява или планира да направи Пригожин?
Той ругае, докато казва, че не е имал представа.
„Научихме какво се случва от Telegram, точно както и вие.“
С течение на деня снимки на случващото се в Ростов бяха разпръснати по целия свят. Хората бяха изненадани да видят местните жители и дори местните журналисти, които очевидно се усмихват и разговарят с някои от обикновено дръпнатите бойци на Вагнер, окупирали града им.
„Това бяха бившите затворници“, казва Глеб, имайки предвид многото излежаващи затворници или осъдени, мобилизирани във „Вагнер“ миналата година. „Никой не им е казал да не го правят, никой не го е грижа за тях.“
За утвърдени бойци като Глеб, които са били наети много преди войната в Украйна, правилата са много по-ясно разбрани.
Той каза пред BBC, че още през пролетта са били предупредени от висшето командване, че всеки, който говори с медиите, ще бъде „анулиран“, т.е. убит. Няколко бивши бойци на „Вагнер“ споделят същото пред BBC.
Вечерта на 24 юни един от началниците му се свързва с Глеб и му казва, без никакво обяснение, че той и неговият отряд трябва да се върнат в базата в Луганск. Докато се връщаха към казармата, следяха новините в Telegram, които съобщаваха, че срещу Пригожин е повдигнато наказателно дело, след което е оттеглено и той трябва да се премести в Беларус.
След това прочетоха, че бойците на Вагнер няма да бъдат подведени под отговорност за ролята си в бунта заради техните „бойни заслуги“, според говорителя на президента Путин Дмитрий Песков.
За Глеб и неговия отряд бъдещето им вече е неясно
Казано им е да останат в казармите си в Луганск и да чакат допълнителни заповеди.
Техните домакини, властите на така наречената Луганска народна република, проруските сепаратистки бойци в Източна Украйна, искат да научат повече за бъдещите им планове и какво ще се случи с тяхното оборудване и боеприпаси, казва той.
На въпроса защо не напусне „Вагнер“, Глеб има прост отговор:
„Договорът ми още не е изтекъл“.