Внимавайте с тези сигнали на тялото! Може да е микроинсулт. Той може да се прояви чрез краткотрайно главоболие, изтръпване, световъртеж, изтръпване на лицето и крайниците, нарушено равновесие и походка, асиметрия на лицето, внезапна слабост в който и да е крайник, нарушено съзнание и дори припадък.
Микроинсултът може да бъде предизвикан от фактори като стрес, приемане на орални контрацептиви, менопауза, артериална хипертония, церебрална атеросклероза и хематологични заболявания. Лоши навици като пиене на алкохол, тютюнопушене, преяждане, заседнал начин на живот също допринасят за появата му.
При първи симптоми, най-важното нещо, което трябва да направите, е да повикате линейка. Преди пристигането на лекарите е необходимо да поставите пациента по-високо, да му осигурите достатъчен достъп до кислород, да разкопчаете дрехите му и да отворите прозореца. Ако пациентът почувства позив за повръщане, той трябва да наклони главата си настрани, за да осигури свободно освобождаване на повърнатото, да почисти устната кухина и да изчака пристигането на спешна помощ.
Комбинацията и тежестта на симптомите е индивидуална за всеки пациент, така че възстановяването не е еднакво и се използват различни рехабилитационни методи.
Развитието на инсулт най-често се дължи на исхемия. Това е запушване на съдовете, които кръвоснабдяват мозъка. Това запушване се причинява от тромби – кръвни съсиреци, които могат да се разтворят след време. В резултат на такава временна исхемия възниква „тих“ инсулт, който е преходно нарушение на мозъчното кръвообращение.
Последиците от него обикновено не са толкова драматични, колкото при „класическия” инсулт, но дори такова краткотрайно разстройство изисква внимание и преглед от лекарите.
Източник: actualno