Влязоха в сила промените в Закона срещу домашното насилие. Готова ли е съдебната система да работи по темата „домашно насилие“?
Нашият съд успешно работи по закона, който е факт вече 20 години. И след дългоочакваните промени, които са факт от началото на годината, общата структура на закона е запазена. Когато не е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс, домашното насилие е обект на граждански процес. Това поясни пред БНР адвокат Йорданка Бекирска – преподавател в център за обучение на адвокати по семейни въпроси, експерт при чуждестранни съдилища по въпроси, свързани със семейното право. Тя оглавява и Комисията по семейно право към Европейската адвокатска федерация.
„Тук все още се придържаме към гражданско-правния аспект на акта на насилие, което е различно от повечето държави. В повечето държави е криминализирано домашното насилие само по себе си. В техните правосъдни системи е криминализиран самият акт на домашно насилие – бил той психически, физически, емоционално насилие, лишаване от свобода, нарушаване на права. В тази дефиниция се различаваме много сериозно от другите държави, което е изненадващо. В Европа друга такава държава, в която да бъде граждански – единствено и само, аспектът на домашното насилие, няма“, коментира адвокат Бекирска в предаването „Преди всички“.
Голям обем от промените е свързан с мерките за защита от домашното насилие. Допълнени са действащите 5 мерки.
Държавата започва да работи с цел да се предотвратяват подобни действия, обществото по-лесно да дефинира насилието. Нещо, с което имахме голям проблем. Вече е ясно, че жертвите на насилие могат да бъдат деца, жени, мъже, баби, дядовци и т.н. Че няма значение нивото на интелигентност и позиция в обществото. Държавата продължава тази твърда политика. В промените това ще си личи.
Националният съвет, който би следвало да работи от 1 януари, ще контролира този процес, уточни Бекирска.
Първоначалната защитна мярка – незабавната защита, се дава в срок от 24 часа от поискването ѝ. Тази бързина е нещо, с което можем много да се гордеем, изтъкна тя.
След това започва целият процес по доказване на извършеното насилие – твърденията, които са изразени в първоначалната молба.
„Контролът е много сериозен“, смята Йорданка Бекирска.
Регистърът също е новост. В него ще се регистрират както извършителите на домашно насилие, така и пострадалите лица. До него ще имат достъп различни служби.
Ще се регистрират актовете на домашно насилие, тяхната продължителност, мерките, които са взети. Това ще бъде специален регистър, който ще работи на територията на цялата държава.
Ако доскоро в статистиката мъжете, подаващи сигнали за насилие, са били 5%, най-често това са били възрастни мъже, сигнализиращи за насилие от страна на порасналите си деца, изтъкна тя.
Мъжете много често се оплакват от психическо и емоционално насилие. Не толкова често физическо, даде примери от практиката си адвокатът.
Психическото и емоционално насилие много често минава и през децата. Едно създаване на родителско отчуждение у детето и настройване на детето срещу съответния родител реално е форма на насилие. Родителското отчуждение е феномен. Не само майките отчуждават децата си, каквато версия съществува, и такава стигма към майките. Това е много сериозна форма на емоционално насилие, за която може да се говори. А до момента не се говореше така открито.
Физическото насилие се вижда и установява по-лесно. Но много по-сериозни са травмите от системно психическо и икономическо насилие. Манипулациите и нарцисизма, отбеляза юристът.
Йорданка Бекирска изрази предположение, че съдиите в Стара Загора, които са си направили отвод по наказателното дело „Дебора“, не искат да вземат решение, което да ги конфронтира с очакванията на обществото.
Изтчоник – БНР
Още новини четете в секция Крими & Темида.