Влизат големи промени за малкия бинес след важно решение в парламента. Над 4 000 малки предприятия ще бъдат освободени от административната и финансова тежест задължително да одитират годишните си финансови отчети след предложение на н.п. от ГЕРБ-СДС Делян Добрев. Това съобщават от АИКБ.
Народният представител от парламентарната група на ГЕРБ-СДС предложи увеличение на праговете за задължителен одит от 4 на 8 милиона лева за нетни приходи от продажби, както и за балансова стойност на активите от 2 на 4 милиона лева.
Това означава, че значителен брой малки предприятия повече няма да бъдат обременени със задължителния независим финансов одит – нещо, за което Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) настоява от години.
Подкрепата за предложението дойде от народни представители на ГЕРБ, ДПС, ИТН и БСП, докато депутатите на ПП-ДБ и Възраждане се въздържаха от подкрепа. Почти 10 години бяха нужни на българското Народно събрание, за да изпълни частично препоръките на Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент, която посочва, че годишните финансови отчети на малките предприятия не трябва да бъдат предмет на задължителен одит, за да се избегне значителната административна тежест, която създават.
Важната стъпка към подкрепата на малкия бизнес в България бе направена на заседанието на Комисията по Бюджет и финанси, проведено на 13 август 2024 г.
Народният представител Делян Добрев, чувайки гласа на българския бизнес, предложи двукратно увеличение на праговете за задължителен финансов одит на малките предприятия. Предложението отваря пътя за по-малко административна и финансова тежест за над 4 000 малки предприятия.
АИКБ изразява благодарности към вносителя и тези, които подкрепиха предложението, и призова всички народни представители от 50-тото НС да подкрепят текста при второто гласуване в пленарната зала.
Това ще доближи праговете за задължителен финансов одит до тези в съседните държави като Румъния, Гърция, Сърбия и Турция, като ще премахне една знакова бариера пред икономическото развитие и конкурентоспособността на българските малки предприятия.
Подобряването на бизнес средата, условията за правене на бизнес в България е основен път за ускорено икономическото развитие и от там – повишаване на стандарта на живот в страната. Тази цел е заложена в предизборните програми на всички политически партии. Резултатите от гласуването в зала ще покаже за кои политически партии това не са само празни думи преди избори.
В своя Фейсбук профил новината съобщи и внеслият предложението Делян Добрев:
По мое предложение освободихме над 4000 малки фирми от административната и финансова тежест задължително да одитират годишните си финансови отчети. Благодаря на Асоциация на индустриалния капитал в България за инициативата и за подкрепата!
Големи промени за малкия бизнес
В началото на годината Елеонора Негулова, председател на Национално сдружение на малкия и среден бизнес, даде негативна прогноза за развитието на малкия бизнес в България.
Политиките свързани с малкия и среден бизнес трябва да бъдат целенасочени и координирани. Трябва да бъде въведен и тест за малки и средни предприятия. Той ще определя дали дадена нормативна промяна трябва да бъде прилагана за определен размер бизнес, каза гостът.
От промяната на минималната работна заплата ще пострада най-много малкият бизнес. Особено в регионите, където минималната заплата почти ще достигне средната.
Източник – АИКБ