След като посети Крим, за да отбележи годишнината от анексирането му, Владимир Путин изненадващо се озова в Мариупол – градът, превърнал се в символ за устойчивостта на украинската армия, който в крайна сметка падна в ръцете на Русия.
Но изненадваща ли е наистина визитата на Путин в окупирания град? Всъщност, наистина ли той се разхожда по улиците и кара кола, или негов двойник? И каква е целта на това посещение? Ето отговорите на тези въпроси.
Неочакваната визита
Късно в събота Владимир Путин слезе от хеликоптера и се качи зад волана на автомобил и разгледа какво се случва в окупирания от армията му Мариупол. Това бе първото му пътуване в новоокупираните украински територии, а Кремъл твърди, че лидерът е взел това решение изненадващо.
На видео, разпространено от руските власти и циркулиращо в социалните мрежи, се вижда как Путин шофира, докато руския вицепремиер Марат Хуснулин му обяснява как градът се възстановява след тежките боеве. Докато шофираше, руският президент отбеляза колко качествени са местните пътища. Според него те не са просто „горе-долу“, а „отлични““
Vladimir Putin personally drove through Mariupol by car
Deputy Prime Minister Marat Khusnullin told the President of Russia during his visit that the residents of Mariupol are returning to the city more actively.
The President, in turn, noted the quality of local roads.… https://t.co/dJgvDKC6pQ pic.twitter.com/wJZovquTmh
— GraphicW (@GraphicW5) March 19, 2023
„Въпросът номер едно, който хората задават, е работата. А хората започнаха да се връщат. Когато видяха, че възстановяването е в ход, хората започнаха активно да се връщат. Има нарастване на населението“, каза му Хуснулин.
„Не очаквах това, мога ли да ви поздравя“, казва един от жителите на жилищна сграда, която е била наскоро възстановена, а друг възрастен мъж добавя: „Благодаря ви много! Виждали сме ви само по телевизията толкова много пъти.“
“Please excuse me for coming in so unexpectedly” – Putin visited a family living in new buildings in Mariupol
During his visit to the liberated Mariupol, Vladimir Putin visited the local residents and saw their way of life in new houses built to replace the destroyed ones.
1/ pic.twitter.com/s8uX1OUzi4— 🇷🇺Jacob🇷🇺Charite🇷🇺 (@jaccocharite) March 19, 2023
Във видеозаписа местните жители казват, че „се молят за него“ и благодарят на Русия за възстановяването на апартаментите им, след като домовете им бяха разрушени. Няма потвърждение, че жителите наистина са граждани на Мариупол.
„Няма проблеми, трябва да се опознаем по-добре“, отговаря му Путин, а след това попита дали хората живеят в сградата и дали им харесва. Те на свой ред го уверяват, че им допада, а вътре е „модерно, уютно и топло“. За да се увери руският президент влиза в жилищната сграда и посещава дома на възрастно семейство. Те твърдят, че не са очквали визитата, а лидерът се извинява: „Простете ми, че идвам така неочаквано.“
Владимир Путин е посетил и залата на Филхармонията, която беше използвана за организиране на процеси срещу защитниците на завода за желязо и стомана „Азовстал“ – огромният промишлен комплекс, където украинските войски устояха, преди в крайна сметка да се предадат.
The Kremlin also says Putin visited the restored Mariupol philharmonic, where Russia planned to hold show trials of Ukrainian POWs last year before exchanging them instead. pic.twitter.com/V4ULBJPE37
— max seddon (@maxseddon) March 19, 2023
Бил ли е Путин наистина в Мариупол?
Първоначално анализаторът Юън Макдоналд, автор в New Voice of Ukraine се усъмнява в достоверността на кадрите. Но след като разглежда снимки на апартаментите от август, които руснаците са отворили за жителите на града, той установява, че сградата е същата. По-ранни снимки на детската площадка в близост показват, че тя е същата като тази, която се вижда във видеото.
Макдоналд анализира и кадрите, които са заснети вътре в самата сграда, отбелязвайки, че вратите и интериорът са същите, като тези в друго видео, публикувано по-рано.
„От това бих казал, че е вероятно Путин (или както се казва традиционно „човек, който прилича на Путин„) наистина е бил в Мариупол снощи“, е заключението на анализатора, като по този начин подхранва теорията, че Путин използва двойници при посещенията си.
„Фактът, че същият този комплекс от сгради, в който живеят около 600 души, продължава да се появява отново и отново в руската пропаганда за Мариупол, ми показва, че те вероятно не са построили много повече – всичко е за показ, така че е много вероятно да е било спирка за Путин в града“, допълва той.
Съмненията, че в Мариупол може да е двойник на Путин или, че на „доволните граждани“ всъщност е платено, се подхранват от сравнение, което прави Антон Геращенко – съветник на министъра на вътрешните работи на Украйна и самопровъзгласил се за „враг на руската пропаганда“. Той сравнява изображение на Путин, който стои зад бюрото си по време на Съвета за сигурност и изображенията, идващи от Мариупол. Путин изглежда няма проблем да е близко до непознатите граждани, но стои на метри от своите подчинени.
Two photos: „Putin“ at his Security Council and „Putin“ in Mariupol.
Is he scared of his officials more than of Mariupol’s „residents“? pic.twitter.com/qyufeOb9Ch
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) March 19, 2023
„Повече ли го е страх от чиновниците, отколкото от „жителите“ на Мариупол?“, иронично пита Геращенко.
Защо руският лидер се появи в окупирана Украйна?
Както отбелязахме, Кремъл твърди, че визитата на Путин е „спонтанна“. Но анализаторите са на друго мнение.
Необявените предварително посещения на Владимир Путин в Крим и Мариупол са направени в отговор на Международния наказателен съд (МНС), който издаде заповед за неговия арест. Така оценява пътуването на руския лидер американското издание на „Ню Йорк таймс”.
Както отбелязва авторът на статията Кандрес Мартинес, град Мариупол е най-близкото място до фронтовата линия, в което Путин се появи през последната година. „Двете високопоставени посещения се оказаха отговор от Кремъл (…), след като международен съд издаде заповед за ареста му“, смята журналистът.
Анализ на ООН изчислява, че 90% от сградите са повредени и около 350 000 души са били принудени да напуснат, нашето население от около 500 000 преди войната.
Група местни жители твърдят пред BBC, че Русия провежда скъпа кампания за възстановяване на града и спечелване на сърцата и умовете на своите хора. Целта е да се асимилира Мариупол и да стане собственост на Русия. Руските власти казват, че сега там живеят 300 000 души.
Твърди се, че посещението на руският лидер е било през нощта, за да не се вижда толкова ясно колко разрушен е всъщност Мариупол.
По време на боевете Русия удари театър в Мариупол, където стотици цивилни се укриваха. Сградата се срути и се смята, че най-малко 300 са загинали там. Украйна и правозащитни групи твърдят, че нападението е равносилно на военно престъпление. Това е един от инцидентите, за които Путин и неговият режим могат да бъдат държани юридически отговорни, твърдят от ООН.
Как реагира Украйна?
Украинското министерство на отбраната заяви, че изненадващото посещение на президента Владимир Путин в пристанищния град Мариупол, който попадна под руски контрол миналата година, се е състояло през нощта „както подобава на крадец“. „Както подобава на крадец, Путин посети украинския Мариупол под прикритието на нощта. Първо, по-безопасно е. Освен това тъмнината му позволява да освети това, което желае да види, да прикрие разрушения от армията му град, а малкото му оцелели жители да държи далеч от любопитни погледи“, написа министерството в Туитър.