Ахилесовата пета на Европа е миграцията и затова ситуацията в Ивицата Газа влияе на Западна Европа. Никакъв оптимизъм не се задава. Би трябвало на масата да има пътна карта какво правим след тази война. На фона на всички избори, които чакат света през 2024 г., тази война няма как да не се повлияе“. Това каза за „Тази сутрин“ на БТВ арабистът проф. Владимир Чуков.
Има противоречия вътре в самото израелско правителство
между правителството и опозицията, между „Хамас“ и „Фатах“, от вчера противоречие между „Хамас“ и Иран, и най-важното – противоречия между Нетаняху и администрацията на Джо Байдън. Говори се, че през януари ще спре операцията на израелската армия, защото започват първичните избори в САЩ. Когато се спре тази операция, има двама непокорни министри в правителството на Нетаняху, които казват, че ще се оттеглят, което значи, че ще падне правителството“, допълни проф. Чуков.
„Западна Европа е много уязвима на всичко, което се случи в Газа, тъй като това са милиони мигранти, вече граждани на тези държави, които влияят на взимането на решения.“
Австрия има избори в началото на юни
нашето членство е част от диспута между традиционната консервативна партия на Карл Нехамер и техните опоненти от партията на Йорг Хайдер, т.е. нашето членство в Шенген е част от настроения, които се влияят от тази война“, каза още Владимир Чуков.
Проф. Чуков коментира и казаното от военния министър, че се дискутира България да се присъедини към международна операция за защита на корабоплаването в Червено море и Аденския залив.
„Като страна по тези терористични, пиратски нападения, осъществени срещу два кораба – единия български, а другия – с български екипаж, няма как да останем мълчаливи на това, което правят хутите. Трябва да демонстрираме солидарност с тази коалиция на САЩ срещу хутите. Логично и нормално е да дадем нашата лепта, колко е тя – ще каже министерството на отбраната. България също трябва да преговаря с хутите за освобождаването на нашите моряци“, каза Владимир Чуков.
Още новини четете в категория България.