Проф. Вили Лилков, заместник-председател на Столичния общински съвет и съветник от „Синя София“, в специално интервю за SafeNews разясни проблемите, свързани с шестте ключови общински дружества. И предлага начин за решаването им.
SN: Проф. Лилков, заради многото коментари около съдбата на шестте ключови софийски общински дружества ни убягва същината на проблемите с тях. Тя в какво се състои?
Проблемът с шестте големи търговски дружества в Общината възникна във връзка с начина, по който бяха избрани техните управителни тела. В Общинския съвет бяха постъпили доклади за обявяване на конкурси за избор на членове на управителните съвети на тези шест дружества: Топлофикация, Столичен електротранспорт, Столична компания за градски транспорт, Столичен автотранспорт, Метрополитена и Софинвест.
Това беше стандартна процедура, която трябваше да започне, поясни Вили Лилков.
Сроковете на договорите на управителите и членовете на тези дружества са изтекли отдавна. Но преди петнайсетина дни се появи доклад, предлагащ директно да се назначат нови управители на всички търговски дружества. Почти всички опити изборът да бъде публичен и освободен от политическа намеса са неуспешни. Много често преобладават политическите назначения в тези дружества и битката за назначаването на управителните тела е между лобитата в общинския съвет. Не прави изключение и последното, случило се в общинския съвет.
И този път съставът на едно икономическо мнозинство от различни партии, доминирано от ГЕРБ и БСП, директно назначиха без конкурс и ясни правила изпълнителните органи на тези дружества, заяви проф. Вили Лилков.
Това предизвика скандал в общинския съвет. Точно затова кметът оспори това решение и то се връща за ново разглеждане на сесията, която ще се състои утре, на 1-ви август. Всеки път, когато се избират ръководствата на тези дружества, има изкушение определени политически лобита да взимат връх и да назначават свои хора. Които после стават маши в ръцете на тези лобита и така се овладяват предприятия, общински ресурс и това качествено променя работата на тези дружества. А тези дружества според оценката управляват около 3 милиарда лева от общинския ресурс и са ключови за функционирането на общината.
SN: Проф. Лилков, съветниците от „Синя София“ внесохте доклад в Столичния общински съвет, в който предлагате шестте акционерни дружества, собственост на Столична община, да станат публични. Каква е полезността от вашето предложение?
Нашето предложение е до 35% от акциите на тези дружества да бъдат предложени на Фондовата борса. И да могат да бъдат закупувани акции. При което ще има приток на по-свеж ресурс и ще постъпят повече средства към тези дружества и респективно към общината. Всеки гражданин и всеки инвеститор може да си закупи акции до 35% и да бъде миноритарен собственик на тези дружества. А от друга – миноритарните акционери, притежаващи 35% от тези акции, ще могат да излъчват свои представители в ръководството на тези дружества. И по този начин освен получения допълнителен ресурс в дружествата ще се подобри и управлението. Защото до 35% от състава на управителните тела ще бъдат представители на миноритарните акционери. А те имат интерес информацията от дружествата да бъде публична, да се намалят кражбите и разхищенията.
Така се намалява и политическият натиск върху решенията на директорите на бордовете на дружествата. В контролните съвети на управителните тела миноритарните собственици също ще имат свое представителство, обясни Лилков
На практика увеличавайки публичността и контролът на тези дружества, естествено се подобряват и финансовите резултати. Това е практика в много страни и много често дори и губещи дружества, обявявайки своите акции за публично изкупуване, подобряват своите финансови баланси. Това не сме го измислили ние. Но то е нашата основна идеология в икономическата политика – оттегляне, доколкото е възможно, на държавата и общината от управлението на търговските дружества. Не е тайна за никого, че дружества, собственост на държавата и общините, имат лоши финансови резултати и управление. Оттеглянето на държавата и общините от тези дружества ще доведе и до намаляване на корупцията. Защото в такива дружества се разгаря много голяма корупция.
В тези дружества се оперира с много голям общински ресурс. Изкушенията за кражби и корупция са на доста високо ниво, информира заместник-председателят на СОС Вили Лилков.
А при съществуването в тези дружества на миноритарни собственици се намалява и корупцията, и загубите. Да си припомним източените милиарди от бюджета за несбъднатите магистрали. Топлофикация „София“ е единствената топлофикация, която в момента генерира огромни загуби и много отдавна се нуждае от оздравяване. Както и някои други дружества. Искам много дебело да подчертая, че публичното обявяване на акции от тези дружества не означава приватизация. Това не е смяна на собствеността. Само влиза частен капитал, който може значително да подобри резултатите на дружеството и се засилва контролът. Този контрол общината и миноритарните акционери могат да осъществяват върху работата на тези дружества.
SN: В Столичния общински съвет ще заседавате извънредно заради тези дружества утре. Какви са очакванията ви?
Ще се разгледа това силово решение, което едно икономическо мнозинство, както казах в началото, съставено около ГЕРБ и БСП, успя да наложи без конкурс и без предварителна процедура на подбор се назначиха ръководствата на всичките шест дружества. Принципът, по който на тъмно са били подбрани тези хора, които никой не знае, кои са, е неясен. Мнозинството от ГЕРБ и БСП назначиха силово около 25-26 човека в ръководството на дружествата. Явно са консултирани в техните политически централи. И са резултат на договорка между определени икономически лобита, кръжащи около общината.
Хората бяха назначени силово и в разрез с правилата и закона. Затова и кметът върна решението за преразглеждане, е категоричен Вили Лилков.
Жалкото е, че областният управител на София, който контролира актовете на СОС, е застанал в защита на това икономическо лоби и нямам никакво съмнение, че това е политическа поръчка, която назначеният от ГЕРБ областен управител в момента изпълнява. Казвам всичко това с пълната убеденост в незаконността на това решение, което 31 човека, повтарям 31 човека от общо 61, наложиха на останалите 30 човека в СОС. Абсолютно лобистко решение. Не е в интерес на общината, но е наложено в СОС.
SN: Това мнозинство няма ли да взима решения относно дружествата и в бъдеще?
Напълно е възможно. Имам притеснения, че това извънредно заседание на СОС утре ще бъде бламирано, като представителите на това мнозинство няма да се явят и ще нарушат кворума за провеждане на това заседание. Това говори за морала на общинските съветници и на хората, които стоят зад тях. Не си правете илюзии, че тези хора действат по своя воля. Те са ръководени от своите политически централи. А те се ръководят от интересите на няколко човека, които и в момента са направили държавата заложник на своите интереси и всяка година ходим на избори и то по два или три пъти на година.
Безобразието, случващо се на ниво държава, продължава и в Столична община, заяви Вили Лилков
Много е жалко да го кажа. Аз съм заместник председател на СОС и виждам как и в този мандат започват да се разиграват сюжети, които не правеха чест и ако щете и в предишни години и мандати на общински съветници и на групи от общински съветници, които много бързо се превръщат в носители на икономическите интереси и на политическите централи.