Крал Чарлз III и кралица Камила бяха посрещнати от огромен скандал в Австралия. Местна сенаторка Лидия Торп атакува словесно днес краля на Великобритания, обвинявайки го в геноцид.
Повод за това бе речта му в австралийския парламент. Тя го обвини в геноцид срещу коренното население на страната от Общността на нациите (коята е доминион на Обединеното кралство).
Hello Canberra! 👋🇦🇺 pic.twitter.com/z2SlJEiFcf
— The Royal Family (@RoyalFamily) October 21, 2024
„Не сте моят крал, не сте нашият крал“, заяви Торп, цитирана от Пи Ей мидия и ДПА.
I stand with #LidiaThorpe #NotMyKing
(F)King Charles’s speech in Australia’s Parliament House was interrupted by Senator Lidia Thorpe, who told him: ‘You are not my King’
‘You have committed genocide against our people’ pic.twitter.com/nRkByY7BE1#Australia #AbolishTheMonarchy pic.twitter.com/yOf7MFIBCe
— Jerry Hicks (@JerryHicksUnite) October 21, 2024
Кралят на Великобритания и съпругата му – кралица Камила, са на посещение в Австралия от петък, като днес пристигнаха в столицата Канбера от Сидни.
Сенатор Лидия Торп, която е представител на коренното население, изчака края на речта, изнесена от Чарлз, и се качи на трибуната, откъдето отправи критиките си. Тя е известна със своите позиции в защита на правата на коренното население, като обвиняваше британската корона в геноцид срещу австралийските аборигени.
„Върнете ни нашата земя. Върнете ни това, което откраднахте от нас… Нашите бебета, нашите хора… Вие унищожихте нашата земя. Дайте ни договор – ние искаме договор с тази страна… Това не е вашата земя, това не е вашата земя“, заяви Торп, която беше внимателно изведена от залата.
Малка група, подкрепящи вижданията на Торп, също изрази своето недоволство на моравата пред сградата.
По-рано същия ден, кралската двойка беше приветствана от политици и представители на коренното население, включително старейшина Серина Уилямс от аборигенското племе нгунавал.
Австралия, като член на Британската общност, все още признава монарха като държавен глава, въпреки нарастващите призиви за дебати относно бъдещето на монархията в страната.
Това е 16-тото пътуване на крал Чарлз III до Австралия и първото, след като бе диагностициран с рак.
Източник: „Ройтерс“/Превод: SafeNews