Вицепрезидентът Илияна Йотова е на посещение в Анкара, Турция и положи венец в мавзолея на Мустафа Кемал Ататюрк.
Илияна Йотова написа своето послание в официалната книга на мавзолея и разгледа мемориала. По-рано през деня, тя проведе среща с вицепрезидента на Турция Фуат Октай.
Илияна Йотова е придружавана от българска делегация, в чийто състав влизат българският посланик в Турция Ангел Чолаков, както и генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев.
По-късно Йотова ще се срещне с преподаватели и студенти от Анкарския университет, в който има катедра по български език и литература. По специалността се обучават около 70 студенти.
Вицепрезидентът е гост на откриването на Национален пресклуб на БТА в турскат астолица.
История на мавзолея на Ататюрк в Анкара
От благодарност и преклонение пред делата на Мустафа Кемал Ататюрк (1881-1938), основател на Република Турция и неин първи президент, в турската столица Анкара е издигнат мавзолей, наричан Анъткабир (в превод от турски – мемориален гроб).
В обявения конкурс за изграждането му участват 27 чуждестранни и 20 турски архитекти. Избран е проектът на турските архитекти Емин Халид Онат и Ахмед Орхан Ардой. Церемонията за полагане на първия камък в основата на мавзолея е на 9 октомври 1944 година, а строителството завършва на 1 септември 1953 година.
Общата площ на комплекса, включително самия мавзолей, парк, музей и други постройки, представлява 0,75 квадратни километра. В архитектурата на мавзолея са използвани селджукски и османски мотиви. Ежегодно комплексът се посещава от милиони посетители. В него е изложена уникална колекция от автомобили, с които е пътувал Ататюрк. В Анъткабир се намира и неговият служебен брониран автомобил Линкълн, произведен през 1935 година.
На 29 октомври 1923 година, Турция е провъзгласена за република – първа в Близкия и Средния Изток, столицата е преместена в Анкара от Истанбул и е приета Конституция.
Ататюрк въвежда крупни промени в турското общество. Забранява многоженството и носенето на фесове. Конституира правна система от европейски тип, задължително сключване на граждански брак, григорианския календар, обявява неделята за почивен ден. Религията ислям е отделена от държавата, въвежда се латинската азбука за изписване, вместо арабската. Жените получават право на глас.