Бившият енергиен министър Теменужка Петкова ще има най-отговорната задача в новия кабинет. Тя се връща в изпълнителната власт, но този път като ковчежник на държавата. Петкова е номинирана за финансов министър в правителството на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН.
Петкова ще има най-сложната задача в новия кабинет – да сложи ред във финансите на страната.
В момента България няма бюджет, по данни на служебния финансов министър Людмила Петкова дупката в хазната е 18 млрд. лв. Петкова трябва да овладее инфлацията и да държи дефицита на 3%, за да изпълним условията за влизане в еврозоната.
Тя е завършила УНСС с магистърска степен в специалност „Счетоводство и контрол“.
От 1992 г. до 2000 г. е била финансов ревизор и финансов експерт в Столичното управление „Държавен финансов контрол“. Професионалната й кариера продължава в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като държавен вътрешен одитор и началник на отдел. От 2007 г. е директор на дирекция „Организация и извършване на инспекционната дейност“ в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). В периода 2010 г. – 2013 г. е директор на АДФИ. В служебния кабинет на Георги Близнашки бе заместник-министър на финансите. След мандата си като министър на енергетиката тя е избирана последователно в следващите парламенти като депутат и често оглавява различни партийни комисии. През последните години Теменужка Петкова бе част от дамския екип за водене на преговори по съставяне на правителства.
А днес служебният финансов министър Людмила Петкова заяви, че не сме много далеч от приемането ни в еврозоната.
Очакваме изпълнението и на последния критерий за влизането ни, заяви тя. По отношение на данните за инфлацията, които за България излязоха днес, Петкова обясни, че трябва да се погледнат и данните за инфлацията на другите държави членки на ЕС.
„По отношение на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, очакваме приемането ни. До края на годината всички ангажименти да бъдат приключени и да получим дата за присъединяване към организацията. Това, което беще оставено като задача, знаете 3 основни приоритета – Шенген, еврозона и ОИСР, мога да кажа, че сме доволни от това, което сме постигнали. Оттам редовното правителство може да продължи съобразно своите приоритети.“
Вицепремиерът уточни, че сме приключили 2024 г. с дефицит в рамките на планирания – т.е. до 3% от БВП. Петкова отчете свършеното през предходния мандат, като подчерта, че каквото е било заявено от служебното правителство, е било изпълнено.
Източник – Стандарт, Дарик