Националният осигурителен институт разясни в кои случаи спира пенсиите. Предвид много спекулации по този въпрос, НОИ сметна за необходимо да разясни съществува ли възможност за спиране на пенсиите и при какви случаи това е възможно.
Най-напред е важно да се знае, че за това трябва да има конкретна причина.
Ето в кои случаи се спира изплащането на пенсията с разпореждане на длъжностното лице, на което е възложено ръководството по пенсионното осигуряване:
1. Когато пенсионерът не спазва предписанията на органите на експертизата на работоспособността по отношение на противопоказните условия на труд;
2. Когато пенсионерът подаде заявление за спиране;
3. Когато са представени доказателства за обстоятелства, които могат да доведат до нейното прекратяване на основание чл. 96, ал. 1 от КСО;
4. Когато пенсионерът не е получавал пенсията си повече от шест месеца;
5. Когато не се следва изплащането ѝ на основание чл. 101 от Кодекса за социално осигуряване (при несъвместимост на пенсиите) и е по-неблагоприятна по размер;
6. Когато се установят данни за извършено престъпление от значение за правото или размера на пенсията. В зависимост от резултата от наказателното производство пенсията са възобновява или прекратява.
SafeNews припомня, че КНСБ и НОИ обявиха, че обмислят важна стъпка за пенсиите.
Предложението е да отпадне максималният праг на пенсиите.
Ася Гонева, заместник – председател на Надзорния съвет на НОИ смята, че това е ключът към по-добър живот за възрастните хора.
Постоянството на максималния размер на пенсиите предизвиква негативно отношение от страна на хората, които са засегнати, категорична е Гонева.
Източник – НОИ