Въздушната линейка с първа успешна мисия. Екип на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха реализира първата си мисия днес. След поредица от тренировъчни полети, медицинският екип – д-р Вера Иванова и медицинска сестра Георги Радоев, са изпратени по сигнал за оказване на спешна помощ по въздуха.
Сигналът е подаден към Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха в 7.30 ч. Хеликоптерът е излетял в 8.02 ч. В 8.45 ч. спира за презареждане в Горна Оряховица, откъдето излита отново в 9.17 ч. В 9.42 ч. хеликоптерът каца в МБАЛ Шумен, за да транспортира пациента до София.
Министерството на здравеопазването е изпълнило всички необходими протоколи
за стартиране на дейностите по оказване на Спешна медицинска помощ по въздуха.
Още през изминалата година сто медицински специалисти бяха сертифицирани, след като преминаха през физически, медицински прегледи и обучение в базата на Военномедицинската академия – София.
След това беше извършен подбор на кадри и бяха сформирани шест медицински екипа. На 29 май 2024 г. приключи допълнителното обучение на медицинските екипи от „Леонардо“ за работа с медицинската апаратура на борда на хеликоптера. След всички необходими подготвителни и обучителни мероприятия, медицинският състав бе в абсолютна готовност да изпълнява мисии и бяха създадени дежурства на екипите за работа в Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха.
Днес дежурният екип получи първия си реален сигнал
за оказване на спешна помощ по въздуха.
Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха беше създаден през 2023 г. В него е разположена Координационната централа, която поема сигналите за случаите, изискващи оказване на спешна медицинска помощ по въздух. Централата е оборудвана и кадрово обезпечена и също е в абсолютна готовност за работа. Извършена е и необходимата интеграция със Системата 112, както и тестови сесии по подаден сигнал.
SafeNews припомня, че шестима пилоти ще могат да изпълняват операции по спешна медицинска помощ от въздуха в България.
„Курсът представляваше процес от теоретична подготовка, съчетан след това с летателно обучение в Италия. Преминахме двуседмичен курс за теория, последва тест и имахме три седмици летателно обучение. Хеликоптерът е много съвременен, нов и лек модел, с изключителни възможности, последно поколение навигационни системи, включително четириканален автопилот, който дава големи възможности на екипажа“, обясни Велин Андреев, един от шестимата пилоти, получили сертификат да летят с медицински хеликоптер.
Източник: БНТ