„Сензорите за измерване на качеството на въздуха дават грешни данни. Чака ни доста работа, за да се придвижим до препоръките на СЗО. За да правиш законодателство и да знаеш кои са правилните политики, трябва да стъпиш на данни.“ Това каза кметът на София Васил Терзиев по време на заседанието на Столична община.
„В нашата кампания беше застъпено качеството на въздуха. Ние не седим добре. Лидери сме в класацията на Европа като град, но отдолу нагоре. Важна е да бъдат взети дългосрочни мерки. Поискахме доклад от водеща чуждестранна компания и това, което констатираха е, че ние не можем да имаме доверие на общинската мрежа.Трябва ни мрежа от общински сензори, това ще бъде приоритетно за нас“, допълни още той.
„Данните не са верни и ние нямаме контрол върху софтуера и хардуера“
„Съставените актове са двойно повече от тези през 2023 г. Столичният инспекторат е възложил миене на над 300 хиляди декара. Миенето е било контролирано от инспектори.Ще бъдат повишени проверките на обектите за горене на отпадъци“, каза Николай Неделков, директор на Столичен инспекторат.
SafeNews припомня, верни ли са официалните данни колко мръсен е въздухът в София?
Могат ли замерванията за замърсяването на въздуха в София да са достоверни, ако две от станциите, които ги правят, са разположени в нарушение на изискванията за това?
Според Сдружение „За Земята“ отговорът е не!
Двете автоматичните измервателни станции – „Младост“ и „Павлово“, които следят за замърсяването от транспорта в града, не отговарят на изискванията за местоположение.
Сензорите за измерване на качеството на въздуха дават грешни данни
Алтернативни замервания на активистите показват значително по-високи нива, които са вредни за здравето.
София е сред европейските градове с мръсен въздух.
Особено по отношение на фините прахови частици, констатират в последните години и европейските институции, и неправителственият сектор, а и официалните замервания, особено в отоплителния сезон.