„Нека не забравяме и значението на културата в нашето ежедневие. Тя е мостът, който ни свързва с нашето минало и ни води към бъдещето. Книгите, музиката, изкуството, всички те са неотменна част от нашия живот и ни обогатяват духовно. Днес, когато светът се променя толкова бързо, ние трябва да помним корените си и да се грижим за нашата културна и образователна традиция. Нека се учим и развиваме, да бъдем отворени към новите знания и технологии, но и да пазим нашето наследство“. Това каза столичния кмет Васил Терзиев, по повод Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Той се включи в тържественото шествие до Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
„Днес се събираме, за да отпразнуваме един от най-светлите и вдъхновяващи празници в нашия календар, Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Този ден е посветен на великото дело на светите братя Кирил и Методий, които ни дариха с азбука и писменост, поставяйки основите на нашата идентичност и културно наследство“, допълни Терзиев.
Кметът призова още, да не забравяме значението на културата в нашето ежедневие, както и да се стремим да уважаваме нашето наследство. Освен това, той призова да отдаваме почит на нашите учители, пазители на знанието и просветата.
„Те са тези, които с труд и всеотдайност ни водят по пътя на знанието, отваряйки ни вратите към един свят на неограничени възможности. Благодарение на тях, нашите деца растат не само като образовани личности, но и като отговорни и мислещи граждани“, каза още в тържественото си слово Васил Терзиев.
Той отправи и специално обръщение към децата, като ги посъветва да обичат книгите, да четат и никога да не спират да търсят знанието.
SafeNews припомня, че честваме 24 май – Ден на българската писменост и култура. На този ден в България се отбелязва националния празник на просветата, културата и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като Солунските братя.
През 855 г. Кирил и Методий създали глаголицата във византийския манастир Полихрон в областта Витиния в Мала Азия и там превели свещени книги.
Източник: БНТ