„Вагнер“ обяви, че е спряла набирането на бойци за един месец след неуспешния бунт, воден от нейния шеф Евгений Пригожин.
Канал в Telegram, използван от частната военна компания за набиране на персонал, публикува изявление късно в неделя, обявявайки временно замразяване на дейността си, докато нейните бойци се преместят в Беларус, където Пригожин беше заточен като част от сделка, сключена с посредничеството на беларуския лидер Александър Лукашенко след въстанието му на 24 юни.
Пригожин не е бил виждан публично от края на бунта си, когато напусна южния руски град Ростов на Дон
Държавната информационна агенция РИА Новости публикува видео, на което се вижда как шефът на „Вагнер“ си тръгва с кола. Лукашенко каза, че е сключил споразумение с Пригожин за деескалация, предлагайки на него и неговите бойци „абсолютно изгоден и приемлив вариант за разрешаване на ситуацията, с гаранции за сигурност“.
„Поради временното неучастие на ЧВК „Вагнер“ в специалната военна операция и преместването й в Република Беларус, временно преустановяваме работата на регионалните центрове за вербовка на ЧВК „Вагнер“ за срок от 1 месец“, съобщиха от канала в Telegram.
Министерството на отбраната на Русия заяви миналата седмица, че групата „Вагнер“ ще предаде тежката си военна техника на руските въоръжени сили след бунта.
„В ход е подготовка за предаване на тежката военна техника на ЧВК „Вагнер“ в активните части на въоръжените сили на Руската федерация“, се казва в изявление, без да се уточнява каква военна техника ще бъде прехвърлена.
Опитът на Пригожин за бунт дойде на фона на засилващ се спор между шефа на групата „Вагнер“ и руското военно ръководство. Наскоро Пригожин отхвърли искането на министъра на отбраната Сергей Шойгу и президента Владимир Путин групата „Вагнер“ да подпише договори директно с Министерството на отбраната с краен срок 1 юли.
Според Андрей Картаполов, ръководител на комисията по отбрана на Държавната дума на Русия, бойците на Пригожин няма да могат да участват в бойните действия в Украйна без да подпишат договор с Министерството на отбраната.
Съобщението на групата идва след разпространената информация, че „Вагнер“ изглежда все още набира хора, за да се бият в Украйна след бунта.
Руската държавна информационна агенция ТАСС съобщи миналата седмица, че набирането на бойци е възобновено в центровете на „Вагнер“ в градовете Тюмен и Новосибирск. А независимото руско издание „Агентсво“ каза, че на един от неговите журналисти са били предложени интервюта с „Вагнер“ в Мурманск, Смоленск и Ростов на Дон.
Мозъчният тръст „Институт за изследване на войната“ казва, че сателитни изображения, събрани между 15 и 27 юни, показват, че беларуските власти може да изграждат нов лагер за бойци на групата „Вагнер“ в изоставена беларуска военна база близо до град Асиповичи, на около 50 мили от Минск.
Групата Вагнер изигра решаваща роля в стремежа на Русия да превземе украинския индустриален град Бахмут в района на Донецк.