В Италия пенсионерите работят за удоволствие, а у нас? В различните държави от ЕС хората имат твърде различна мотивация да продължат да работят, след като са се пенсионирали. Едни го правят, защото не могат да карат с „едната пенсия“, други – просто защото професията им харесва или искат да са полезни, трети – защото не искат да изпаднат в социална изолация.
В България над половината от работещите пенсионери (53,6%) остават да се трудят поради финансова необходимост.
Съвсем различна е картината в Италия, Дания, Нидерландия където повече от половината работещи след пенсиониране го правят не по принуда, а защото им харесва да са полезни и да създават. Това разкрива проучване на Евростат за 2023 г., което се основава на допитване сред европейци, които са изпълнили двете изисквания за пенсиониране на общо основание – за стаж и за възраст.
Не само у нас е висок процентът на хората, които не спират да се трудят, защото пенсията не стига. Всъщност страната ни е на трето място, след Кипър и Румъния, където работещите, за да си осигурят достатъчно доходи, са съответно 68,6% и 54,3 на сто.
На другия полюс с много нисък дял на притиснатите от финансова нужда работещи пенсионери са Швеция (9,4%), Чехия (12,4%) и Люксембург (14,4%).
Финансовият мотив е основен за 28,6% от работещите пенсионери в ЕС. Но има друга, по-голяма група, за която водещата причина е друга – цели. Основната причина да продължим да работим. 36,3% от анкетираните са заявили, че работата им носи удовлетворение и затова не спират след пенсионирането. В Италия всеки втори си допълва пенсията с трудови доходи защото му харесва да работи, а не защото не му достигат парите. А в Дания удоволствието от работата е водещо за цели 61 процента.
В анкетата на Евростат се очертава и друга интересна група – 11,2% от пенсионерите остават на работа преди всичко заради „социалната интеграция“ – тоест за да имат среда, за да общуват. Други 9 процента пък са посочили, че изкарват толкова добри доходи и бонуси, че не им се ще да се отказват от тях. Има и 3,5 процента пенсионери, които са споделили, че продължават да се трудят, защото и половинката им го прави.
Като цяло делът на работещите след пенсия е особено висок в трите прибалтийски републики, като Естония е на първо място с 54,9 на сто. Много е интересно, че съседната ни Румъния е с едва 1,7% работещи пенсионери – при над 16% у нас. Другите две държави, в които делът на трудещите се след пенсия е много нисък, са Гърция (4,2 %) и Испания (4,9 %).
SafeNews припомня още по темата:
НОИ ще гърми шампанско! Все повече пенсионери избират да вземат по-малко пари до смъртта си
Източник: Сега