В България може да има значителен добив на газ. Това количество трябва да стига не само за вътрешното потребление, но и да се продава. Това каза председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев. Той участва във форум, посветен на проблемите с климата, енергетиката и околната среда.
Според Добрев проучванията в Черно море за наличието на газ в български води напредват.
Той е на мнение, че времето ще докаже, че решението за забрана на добив на шистов газ в България, което бе взето през 2012 г., е грешно.
Добрев смята, че последните промени в Закона за възобновяеми източни и Закона за енергетика са насърчили развитието на ВЕИ сектора. Освен това промените в Закона за енергетика ще либерализира пазарът на едро.
Цената на газа върви нагоре
Цената на природния газ в Европа може да скочи, ако зимата бъде студена. Това предупреждава Международната агенция по енергия, цитирана от ДПА.
Въпреки увеличените доставки на втечнен природен газ в Европа, той все още не може напълно да замести загубата на руския газ, доставян по тръбопроводи.
Рискът от ценови скок е сериозен
Европа навлиза в есенно-зимния сезон с газохранилища, запълнени до 96 на сто. И макар и пазарните условия в момента да са добри и е налице спад на търсенето на Европа и части от Азия, доставките все още остават затегнати.
Цената на природния газ
Включването на нови терминали за втечнен природен газ ще подобри ситуацията и ще намали рисковете за скок на цените.
САЩ укрепват позицията си на лидер в износа на втечнен природен газ, а страната продължава да строи нови терминали и заводи.
“Растежът на доставките на ВНГ говори, че пазарът на газ става все по-глобален, което подобрява устойчивостта му и възможностите на доставчици и клиенти да реагират по-лесно на проблеми по веригите и на повишено търсене”, смятат от агенцията.
МАЕ прогнозира ръст на търсенето с 1,6 на сто годишно до 2026 г.
Растеж ще регистрират някои азиатски пазари и богатите на газ страни в Близкия изток и Африка. Китай ще “обере” половината растеж.