Свързаният с нападението в Москва филиал на ИДИЛ има глобални амбиции. Преди пет години през този месец подкрепяна от САЩ кюрдска и арабска милиция прогони бойците на „Ислямска държава“ от село в Източна Сирия – последната част от територията на групировката. Оттогава насам организацията, която някога бе обявила самопровъзгласен халифат на територията на Ирак и Сирия, се превърна в по-традиционна терористична група – тайна мрежа от клетки от Западна Африка до Югоизточна Азия, занимаваща се с партизански нападения, бомбени атентати и целенасочени убийства.
Нито един от филиалите на групировката не е бил толкова безмилостен, колкото „Ислямска държава- Хорасан“, която действа в Афганистан, Пакистан и Иран.
Тя си е поставила за цел да атакува Европа и цели извън нея. Според американски официални лица групировката е извършила нападението край Москва в петък, като е убила десетки хора и е ранила много други.
През януари „Ислямска държава Хорасан“, или ИДИЛ-К, извърши два бомбени атентата в Иран. При тях загинаха десетки и бяха ранени стотици други хора по време на панихида в памет на бившия висш генерал на Иран Касим Сюлеймани, станал мишена на удар с американски дрон четири години по-рано.
„Заплахата от ИДИЛ“, заяви Аврил Д. Хейнс, директор на националното разузнаване, пред сенатската комисия този месец, „остава значителна грижа за борбата с тероризма“. Повечето нападения, „предприети в световен мащаб от ИДИЛ, всъщност са извършени от части на ИДИЛ, които са извън Афганистан“, каза тя.
Генерал Майкъл Е. Курила, ръководител на Централното командване на въоръжените сили, заяви пред комисия на Камарата на представителите в четвъртък, че ИДИЛ-К „запазва способността и волята да атакува интересите на САЩ и Запада в чужбина, без почти никакво предупреждение“.
В неделя американски специалисти по борба с тероризма отхвърлиха предположението на Кремъл, че Украйна стои зад атаката в петък край Москва.
„Начинът на действие беше класически за ИДИЛ“, каза Брус Хофман, специалист по тероризъм в Съвета за международни отношения.
ISIS Affiliate Linked to Moscow Attack Has Global Ambitions https://t.co/qo6WfbfXI8
— Jeffrey Levin 🇺🇦 (@jilevin) March 25, 2024
Нападението е третият концертен обект в Северното полукълбо, който ИДИЛ атакува през последното десетилетие.
Нападението срещу театър „Батаклан“ в Париж през ноември 2015 г. (като част от по-широка операция, при която бяха поразени и други обекти в града) и самоубийствения атентат на концерта на Ариана Гранде в „Манчестър Арена“, Англия, през май 2017 г. предшестваха това в Москва.
„Ислямска държава-Хорасан“, основана през 2015 г. от недоволни членове на пакистанските талибани, изгрява на международната джихадистка сцена, след като талибаните свалят афганистанското правителство през 2021 г. По време на изтеглянето на американските военни от страната ИДИЛ-К (ISIS-K) извърши самоубийствен атентат на международното летище в Кабул през август 2021 г., при който загинаха 13 американски военнослужещи и до 170 цивилни.
The Islamic State Khorasan [ISKP ] claimed responsibility for a suicide bombing in Kandahar, #Afghanistan in front of the office of the Kabul Bank in the province of #Kandahar.
A group of #Taliban near the #KabulBank were gathered when the explosion happened.#Afghanistan… https://t.co/awbQVysnXZ pic.twitter.com/MD6aT0uPmw
— Dukhtar-E- Balochistan 🇵🇰 (@Dukhtar_E_B) March 21, 2024
Оттогава талибаните се борят с ISIS-K в Афганистан. Според американски служители за борба с тероризма досега талибанските служби за сигурност са попречили на групировката да завземе територия или да вербува голям брой бивши талибански бойци.
Но през последните години се увеличиха възходящата линия и обхватът на нападенията на ИДИЛ-К, с трансгранични удари в Пакистан и нарастващ брой заговори в Европа.
Повечето от тези европейски заговори бяха осуетени, което накара западните разузнавателни служби да оценят, че групировката може би е достигнала границите на смъртоносните си възможности.
През юли миналата година Германия и Нидерландия координираха арести, насочени срещу седем таджикски, туркменски и киргизки лица, свързани с мрежата на ИДИЛ-К, които бяха заподозрени в планиране на нападения в Германия.
Трима мъже бяха арестувани в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия заради предполагаеми планове за нападение срещу Кьолнската катедрала в новогодишната нощ на 2023 г. Обиските са свързани с три други ареста в Австрия и един в Германия на 24 декември. Съобщава се, че четиримата души са действали в подкрепа на ИДИЛ-К. Американски и други западни служители за борба с тероризма твърдят, че тези заговори са били организирани от оперативни работници на ниско ниво, които са били открити и осуетени сравнително бързо.
„Досега ИДИЛ-Хорасан е разчитала предимно на неопитни оперативни работници в Европа, за да се опита да осъществи нападения от нейно име“, заяви Кристин С. Абизайд, ръководител на Националния център за борба с тероризма, пред комисия на Камарата на представителите през ноември.
Но има и тревожни признаци, че ИДИЛ-К се учи от грешките си.
През януари маскирани нападатели атакуваха римокатолическа църква в Истанбул, като убиха един човек. Малко след това Ислямска държава пое отговорност чрез официалната си информационна агенция Amaq. Турските правоприлагащи сили задържаха 47 души, повечето от които граждани на Централна Азия.
Оттогава турските сили за сигурност започнаха масови контраоперации срещу заподозрени от ИДИЛ в Турция, Сирия и Ирак.
Няколко европейски разследвания хвърлиха светлина върху глобалния и взаимосвързан характер на финансите на ИДИЛ.
Това показва доклад на ООН от януари, който определи Турция като логистичен център за операциите на ИДИЛ-К в Европа.
Атаките в Москва и Иран демонстрираха по-голяма сложност, твърдят служители от службите за борба с тероризма, което предполага по-високо ниво на планиране и способност за включване в местни екстремистки мрежи.
През последните две години „ИДИЛ-К“ се е фокусирала върху Русия“, като често критикува президента Владимир В. Путин в пропагандата си.
Това казва Колин П. Кларк, анализатор по въпросите на борбата с тероризма в Soufan Group, консултантска фирма в областта на сигурността, базирана в Ню Йорк.
„ИДИЛ-К обвинява Кремъл, че има мюсюлманска кръв по ръцете си, като се позовава на намесите на Москва в Афганистан, Чечения и Сирия“, казва той.
Значителна част от членовете на ИДИЛ-К са от централноазиатски произход, а в Русия живее и работи голям контингент от централноазиатци. Някои от тези лица може да са се радикализирали и да са в състояние да изпълняват логистична функция, като складират оръжия, каза Кларк.
Даниел Баймън, специалист по борба с тероризма в университета в Джорджтаун, заяви, че „ИДИЛ-К е събрала под крилото си бойци от Централна Азия и Кавказ и те може да са отговорни за нападението в Москва – пряко или чрез собствените си мрежи“.
Руските и иранските власти очевидно не са взели на сериозно достатъчно публичните и по-подробните частни американски предупреждения за предстоящо замисляне на атаки от страна на ИДИЛ-К или са били разсеяни от други предизвикателства в областта на сигурността.
„В началото на март правителството на САЩ сподели с Русия информация за планирана терористична атака в Москва“, заяви в събота Адриен Уотсън, говорителка на Съвета за национална сигурност. „На 7 март издадохме и публичен съвет към американците в Русия. ИДИЛ носи цялата отговорност за това нападение. Няма никакво украинско участие.“
В събота руските власти обявиха, че са арестувани няколко заподозрени за нападението в петък.
В неделя обаче висши американски служители заявиха, че все още проучват миналото на нападателите и се опитват да установят дали те са били изпратени от Южна или Централна Азия за тази конкретна атака, или вече са били в страната като част от мрежата от поддръжници, която ИДИЛ-К след това е ангажирала и насърчила.
В неделя специалисти по борба с тероризма изразиха загриженост, че нападенията в Москва и Иран могат да окуражат ИДИЛ-К да удвои усилията си за нанасяне на удари в Европа.
Особено във Франция, Белгия, Великобритания и други страни, които през последното десетилетие бяха атакувани ту с един, ту с друг удар.
В доклада на ООН, в който се използва различно име за „Ислямска държава-Хорасан“, се казва, че „някои лица от севернокавказки и централноазиатски произход, пътуващи от Афганистан или Украйна към Европа, представляват възможност за ИДИЛ-К, която се стреми да проектира насилствени атаки на Запад“.
В доклада се заключава, че има доказателства за „настоящи и незавършени оперативни заговори на европейска територия, провеждани от ИДИЛ-К“.
Високопоставен служител на западното разузнаване определи три основни фактора, които биха могли да вдъхновят оперативните работници на ИДИЛ-К за нападения:
съществуването на спящи клетки в Европа, образи от войната в Газа и подкрепа от рускоговорящи хора, живеещи в Европа.
Едно голямо събитие, готвещо се това лято, притеснява много служители от службите за борба с тероризма.
„Притеснявам се за Олимпийските игри в Париж“, казва Едмънд Фитън-Браун, бивш високопоставен служител на ООН за борба с тероризма, който сега е старши съветник в Проекта за борба с екстремизма. „Те ще бъдат първокласна цел на терористите.“
Източник – Ерик Шмит – кореспондент по въпросите на националната сигурност за The Times/Превод: SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News