Най-големият айсберг в света се раздвижи, поемайки по опасен път – по океанските течения към по-топлите води.
Той се носи през Южния океан, след като месеци наред се е въртял на едно и също място, съобщиха учени от Британската антарктическа служба (BAS).
Айсбергът А23а, който при измерването си през август заема площ от 3672 кв. км – малко по-голяма от тази на Роуд Айлънд – е внимателно проследяван от учените, откакто се е откъснал от ледения шелф Филхнер-Роне през 1986 г. Той остава заземен на дъното на антарктическото море Уедъл в продължение на повече от 30 години, вероятно докато не се свие достатъчно, за да разхлаби сцеплението си с морското дъно.
След това айсбергът е отнесен от океанските течения, преди отново да заседне в колоната на Тейлър – така се нарича въртящият се воден вихър, предизвикан от океанските течения, които се удрят в подводна планина.
Iceberg A23a is back on the move 🧊. Captured by Sen’s 4K cameras on 14 December at 11:55 UTC. pic.twitter.com/24iVKwwmlD
— sen (@sen) December 16, 2024
Сега, след като айсбергът се е освободил, учените очакват той да продължи да се носи по океанските течения към по-топлите води и отдалечения остров Южна Джорджия, където вероятно ще се разпадне и в крайна сметка ще се разтопи, се казва в изявление, публикувано в петък.
От 80-те години на миналия век насам А23а няколко пъти държи титлата „най-голям айсберг“, като от време на време е изпреварван от по-големи, но с по-кратък живот айсберги, включително А68 през 2017 г. и А76 през 2021 г.
Учените твърдят, че въпреки че този айсберг вероятно се е откъснал като част от естествения цикъл на растеж на ледения шелф и няма да допринесе за повишаване на морското равнище, изменението на климата предизвиква тревожни промени в този огромен, изолиран континент с потенциално опустошителни последици за глобалното повишаване на морското равнище. По време на пътуването на айсберга учените са изследвали неговата ерозия, както и начините, по които морският лед може да повлияе на глобалните океански цикли на въглерод и хранителни вещества.
„Знаем, че тези гигантски айсберги могат да осигурят хранителни вещества на водите, през които преминават, създавайки процъфтяващи екосистеми в иначе по-малко продуктивни райони“, казва Лора Тейлър, биогеохимик, която е събрала проби от водата около айсберга. „Това, което не знаем, е каква е разликата между конкретните айсберги, техния мащаб и произход за този процес. Взехме проби от повърхностните океански води зад, непосредствено до и пред маршрута на айсберга. Те би трябвало да ни помогнат да определим какъв живот би могъл да се образува около А23а и как той влияе върху въглерода в океана и баланса му с атмосферата.“
Източник – CNN/Превод:SafeNews