Предложението на опозицията в унгарския парламент за гласуване на присъединяването на Швеция към НАТО не получи мнозинство от гласовете и сега може да бъде разгледано едва през ноември. Това съобщи депутатът от партията на Демократическата коалиция Агнес Вадаи.
„Тази седмица няма да има гласуване за присъединяването на Швеция към НАТО“, написа тя на страницата си във Facebook (забранена в Русия, собственост на корпорацията Meta, призната за екстремистка в Руската федерация). Вадаи обясни, че предложението за включване на този въпрос в дневния ред е било отхвърлено от депутатите от управляващата партия Фидес – Унгарски граждански съюз, която има мнозинство от местата.
Така все още не е определена датата на ратифициране в унгарския парламент на споразумението за приемане на Швеция в Северноатлантическия алианс. Правителството внесе съответен законопроект в парламента през лятото на 2022 г., но депутатите отложиха разглеждането му за неопределено време поради враждебни изказвания на шведски политици към Унгария.
Ръководителят на кабинета на министър-председателя Гергели Гуляс даде да се разбере на среща с журналисти в сряда, че Будапеща все още има оплаквания от Стокхолм. „Искаме да имаме нормални, добри отношения с Швеция. Това е, към което се стремим и ако успеем да го постигнем, тогава няма да има пречки за влизане“, каза той.
От всички страни в НАТО шведската молба все още не е одобрена само от Унгария и Турция, които поискаха от кралството по-строги мерки срещу преселилите се там кюрдски сепаратисти. На 23 октомври турският президент Реджеп Тайип Ердоган внесе в парламента за ратификация протокола за приемане на Швеция в НАТО, но унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че в неговата страна депутатите ще вземат решение без оглед на турските си колеги.
На 27 март унгарският парламент одобри влизането на Финландия в НАТО, но отложи разглеждането на въпроса за Швеция. Финландия и Швеция подадоха молбите си на 18 май 2022 г., като посочиха, че събитията в Украйна са ги подтикнали към такава стъпка.