Украйна се нуждае от 500 хиляди души, които се бият във войната. Но у мъжете има масово нежелание да бъдат изпратени на фронта. Как тогава Киев ще набави необходимата бойна ръка?
Върховната Рада работи над закон за мобилизацията. Той трябва да подготви законодателната база за новата вълна на мобилизация в армията.
Междувременно изтощените военни, които са на фронта повече от 2 години без ротаци, чакат с нетърпение „новата кръв“
„Две години без прекъсване, без ротация. Разбира се, моралът е нисък и това убива мотивацията. Имаме нужда или от ротация, или от редовен отпуск, за да си починем качествено“, казва парашутистът Иля, който имаше само 25 дни отпуск през двете години на война.
Мъжете в Украйна навярно се опитват да избегнат набора, тъй като военната служба там е безсрочна.
„Но ако хората не дойдат, няма да можем да си починем“, жалва се Иля.
Новият закон за мобилизация има за цел да актуализира правната рамка на страната преди очакваната мобилизационна вълна тази година. Навярно тогава ще бъдат призовани близо 500 000 души.
Усилията до голяма степен бяха насочени към замяна на 330 000 изтощени войници, казват от украинското министерство на отбраната. Останалите част от новобранците ще заменят онези, паднали в жертва. Те ще посрещнат и други военни нужди в зависимост от ситуацията на бойното поле.
Но законът се оказва противоречив. Украинските законодатели въведоха повече от 4000 поправки
Резервът от мъже, които искаха доброволно да защитават Украйна, е изчерпан. Значителна част от мъжете в призивна възраст не искат да отидат на фронта.
До момента са мобилизирани мъже на 27 години, но средната възраст на войниците на бойното поле е над 40 години. Предложение за намаляване на наборната възраст до 25 години предизвика яростна реакция от страна на политиците. Те твърдят, че би било самоубийство нацията да изпрати най-младите си в окопите.
Статистиката обаче е страшна. От 11,1 милиона украински мъже на възраст от 25 до 60 години само около 3,7 милиона отговарят на условията за мобилизация.
Останалите или вече се бият, или имат инвалидност. Някои са успели да избягат в чужбина
„Не се страхувам да призная, че не искам да умра. Трябва да решиш какво обичаш повече: семейството или страната си“, казва украинецът Ярослав, който се опита да избяга от Украйна миналото лято.
Освен страха от смърт или инвалидност, според проучване на Info Sapiens, основните проблеми на онези, които са се опитали да избегнат мобилизацията, са недостатъчната подготовка, неограниченият срок на службата и липсата на оръжие и боеприпаси.
Източник: Фокус
Още новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News