През последните дни украинският граничен град Харков беше разтърсен от руски бомбардировки. Въпреки че жителите му са свикнали с това през две години война, разполагането на иновативно оръжие превърна Харков в още по-опасно място. Ръководителят на регионалната полиция отбеляза, че Русия може да е използвала нов тип плъзгаща се бомба при нападението, което той описа като „летяща бомба“, представляваща „нещо между управляема авиационна бомба… и ракета“.
Това едва ли ще е последният път, когато Харков се оказва атакуван.
Миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски предупреди , че Русия събира сили, за да започне пролетна офанзива в края на май или юни. Харков изглежда е основната цел за подобно нападение. Миналия месец независимото руско издание Verstka цитира представители на Кремъл, които казват, че Москва планира да приложи „пълзяща мобилизация“, целяща да осигури 300 000 войници, преди да обгради и обсади Харков.
Миналата седмица главнокомандващият на украинските въоръжени сили Александър Сирски призна , че те се готвят да укрепят отбраната на Харков и предупреди, че всеки опит за превземане на втория град на Украйна ще се окаже „фатален“ за Москва.
Доверието на Сирски в укрепленията на Украйна може да е неуместно, тъй като изграждането на защитите, необходими за задържане на руско настъпление, е тревожно бавно. Финансирането за разширяване и укрепване на такава защита не беше предоставено до януари и работата започна едва на 1 март. Докато Украйна има за цел да построи три линии от укрепления на 2000 км до края на пролетта, продължават опасенията относно крехките материали, бавния темп на строителство и недостига на хора и мини, необходими за защитата им. Киев трябва да вземе тези въпроси сериозно – непревземаемите отбранителни линии на Русия й позволиха да устои на контранастъплението на Украйна миналата година.
Недостатъците на собствената й защита не са единственият проблем,
който измъчва украинските военни командири. Докато Киев страда от фронтовото въздействие на недостига на оръжие и забавянето на доставките на американско оръжие, Русия се възползва от разполагането на високоефективни планиращи бомби – конвенционални бомби, снабдени с крила и система за насочване.
Въпреки че Русия започна да ги използва миналата година, производството наскоро беше увеличено. Те се оказаха решаващи за февруарската победа на Москва в донецкия град Авдеевка, където украинските войски докладваха , че 60-80 на ден са били хвърляни и дори използвани за удари на бягащи войници . Унищожавайки многоетажни сгради с един удар, планиращите бомби са трудни за сваляне и са способни да опустошат не само пейзажа на Украйна, но и нейния морал; с опитни войници, оплакващи се от повръщане, сътресение и контузии, причинени от такова силно ударно оръжие.
Тези бомби вероятно ще се окажат ключов компонент на предстоящото нападение на Русия – украинският външен министър Дмитро Кулеба отбеляза миналата седмица, че в момента те формират „основното предимство на Русия на бойното поле“ и че Русия е хвърлила 700 такива бомби върху Украйна между 18 и 24 март.
Източник: UnHerd /Превод:SafeNews