Украински дронове поразиха военноморската база на Русия в Каспийско море. Главното разузнавателно управление (ГРУ) на украинското Министерство на отбраната е извършило атака с дронове-камикадзе срещу военноморската база на Каспийската флотилия на Русия, съобщава „Украинска правда“, позовавайки се на източник от украинските спецслужби.
Според информацията, тази операция е „новаторска“ за украинското ГРУ, тъй като за първи път руска флотилия в Каспийско море е била поразена. Отбелязва се, че разстоянието от границата на Украйна до целта е около 1500 километра.
Украински дронове поразиха военноморската база на Русия в Каспийско море
Атаката с дронове е извършена рано сутринта, като са засегнати най-малко два обекта в град Каспийск, Република Дагестан. Предполага се, че сред повредените са ракетните кораби „Татарстан“ и „Дагестан“.
Според допълнителни данни, засегнатата база е домакин на брегови подразделения, включително морска пехота. Смята се, че атакуваната флотилия е участвала в ракетни удари срещу Украйна, а 177-и полк на морската пехота е бил разположен в Херсонска и Запорожка област.
Източникът допълва, че в резултат на операцията е спряна работата на летището в град Махачкала.
SafeNews припомня, че атаката започва с масирано настъпление на Русия в Украйна в ранните часове на 24 февруари 2022 г. Нападението над Украйна представлява най-сериозната ескалация на Руско-украинската война от 2014 г. Нашествието предизвиква най-тежката бежанска криза в Европа след Втората световна война, както и световна хуманитарна криза поради недостиг на храна.
Предистория на войната
Руско-украинската война започва след Евромайдана. Русия се противопоставя на свалянето от власт на Виктор Янукович. Размириците от 2014 година са използвани от Русия за анексиране на Крим. Важно е се каже, че за анексирането на Крим са използвани наемници, вкл. ЧВК „Вагнер“. Анексирането е последвано от своеобразна Война в Донабс, конфликт, който продължава с различна интензивност включително и до днес; настъплението постига първоначален успех, но скоро е спряно и частично отблъснато от украинските сили. В края на 2014 и началото на 2015 година двете страни сключват Минските споразумения. Макар да са силно оспорвани и да не са приложени във всичките си част те, довеждат до относително примирие по фронтовата линия в Донбас.[17] Ситуацията се изменя през 2021 година, когато Русия започва да концентрира на военни части по границата с Украйна, а руският президент Владимир Путин поставя редица ултимативни искания пред НАТО и Украйна. През цялото време Путин се сдържа и не говори за война, а за подкрепа на сепаратисти.
Източник: „Украинская правда“/Превод: SafeNews