Повишаващите се температури на сушата и морето поради изменението на климата предизвикаха опасения, че кораловите рифове са на ръба на „безпрецедентно масово избелване“. Нови сателитни данни от Коперник на Европейската агенция по изменение на климата показват, че средната глобална температура на морската повърхност през февруари е била 21,06 градуса по Целзий , което е по-високо от предишния рекорд от 20,98 градуса по Целзий, поставен миналия август. Картите, публикувани от агенцията, показват, че обширни райони от океаните на планетата са били много по-топли от дългосрочната средна стойност.
Атлантическият океан беше особено топъл,
включително морето около Обединеното кралство.
Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ предупреди, че температурите на океана вече са толкова високи, че кораловите рифове в света са застрашени от четвъртото известно масово избелване. Коралите отделят цветните водорасли, които живеят в тъканите им поради топлинен стрес. Без водораслите те стават бели и са уязвими към болести и глад и в крайна сметка умират.
„Изглежда, че цялото южно полукълбо ще избелее тази година“,
каза Дерек Манзело, координатор на програмата за наблюдение на коралови рифове на Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ, пред Ройтерс.
„Ние буквално сме на ръба на най-лошото избелващо събитие в историята на планетата“, подчерта той.
Данните от службата за изменение на климата Copernicus също показват, че средната глобална температура на въздуха е счупила рекорда за февруари, достигайки 13,54 градуса по Целзий. Това е девети пореден път, когато месечният рекорд е подобрен.
Предизвиканото от човека изменение на климата е засилено от феномена Ел Ниньо , който носи високи температури в Тихия океан.
Цикличният – и естествен – феномен Ел Ниньо достигна своя връх през декември и оттогава започна да отслабва, което се очаква да доведе до малко по-ниски температури през следващите месеци.
Учените вярват, че глобалният климат ще става все по-нестабилен, ако температурите останат над 1,5C над прединдустриалните нива в дългосрочен план.
Източник: Sky News / Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News