Броят на леглата, достъпни за туристите на главния остров на Венеция, надхвърли броя на целогодишните жители. Това се случва за първи път в историята на града. А съвсем скоро ЮНЕСКО трябва да реши – ще остане ли града в списъка на обектите на световното наследство?
Сега има 49 693 туристически легла в хотели и ваканционни домове под наем в сравнение с 49 304 жители
Главният остров на Венеция е загубил повече от 120 000 жители от началото на 50-те години на миналия век. Те са били прогонени от многобройни проблеми, но основно свъздействие е оказал масовия туризъм. Заради него местното население е решило да избяга от хилядите посетители, които препълват неговите площади, мостове и тесни пътеки.
Venessia.com, активистка група, която от години води кампания за запазване на наследството на Венеция, следи нивото на населението в историческия център.
Броят на жителите падна под 50 000 за първи път миналото лято
„Чувстваме се като чужденци в собствения си дом, защото когато се разхождате по улиците, ние сме малцинство“, казна Матео Секи, който ръководи Venessia.com. „От време на време виждаш венецианец и го поздравяваш отдалеч, но освен това си заобиколен от туристи.“
Ocio, група жители, фокусирана върху жилищните проблеми във Венеция, постави електронен тикер на витрината на книжарница Marco Polo през април. Той показва нарастващия брой легла, достъпни за туристите в града.
„Никога не сме си представяли, че в рамките на няколко месеца числото на тикера ще надхвърли това на тикера на жителите“, пише асоциацията.
Препоръка на културната агенция на ООН за добавяне на Венеция към списъка на застрашеното наследство ще бъде поставена на среща на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО.
Агенцията каза през юли, че Венеция е изправена пред „необратими“ щети поради редица проблеми. Те варират от последиците от влошаването на климата до масовия туризъм. Отбелязва се и „липса на значителен напредък“ от Италия в справянето с проблемите.
„Искаме да подчертаем как постоянното отваряне на хотели и липсата на регулиране на краткосрочните „наемите постепенно превърнаха историческия град в туристическо място“, казват от Ocio.
Посетителите във Венеция се завърнаха с пълна сила това лято след тежките наводнения в края на 2019 г., и COVID пандемията. Средно 40 000 туристи се изсипаха в града в пиковите дни. Това накара местните власти на Венеция да обявят, че ще наложат дълго обсъждана входна такса.
Таксата от 5 евро ще важи само за тези, които посещават града за един ден
Целта е да се обезсърчат пътуващите по време на пиковите периоди като начин да се запази „крехкостта“ и „уникалността на града“.
Симоне Вентурини, съветник по туризма, каза, че мярката ще позиционира Венеция като „пионер на световно ниво“. Тя няма за цел печалба, а да намери„нов баланс между правата на тези, които живеят, учат или работят във Венеция, и тези, които посещават града”.
Секи обаче се опасява, че Венеция ще се превърне в тематичен парк, а не място, където хората искат да живеят и работят.
„Венеция трябва да регулира туристическия поток, а не да налага входна такса“, каза той.
Заседанието на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО продължава до 23 септември. Не е ясно кога ще бъде обявено решението за Венеция.
Това е вторият път в рамките на няколко години, в който градът, е заплашен да влезе в черния списък.
„Нямаме нужда от ЮНЕСКО, за да ни каже, че сме изложени на риск“, каза Секи. „Познаваме се от десетилетия. Но може би включването в списъка с опасности ще поръси малко пиперливост на властите да направят повече.“