Виктор Бут, един от най-големите доставчици на оръжие за терористи, сега e отново в бизнеса, съобщиха медиите по света.
В момента негови клиенти са хутите в Йемен, които обстрелват търговски кораби в Червено море и са сред приятелите на московския диктатор Путин.
Разбира се, самият Бут побърза да отрече, че захранва терористите с автомати и ракети.
След завръщането си в Русия от американския затвор той се изживява като политик – избран е за депутат в Законодателното събрание на Уляновска област, припомня „Уикенд”.
Освен това обикаля из страната с изложба на свои картини, рисувани докато е бил зад решетките отвъд океана.
Както е известно, Виктор Бут е арестуван в Тайланд през март 2008 г. и след това екстрадиран в САЩ. Там е осъден на 25 години затвор за продажба на оръжия на колумбийската групировка ФАРК и подкрепа на тероризма. В края на 2022 г. е разменен за американската баскетболистка Бритни Грейнър, за която руснаците твърдят, че била хваната с наркотици.
След като се завръща в Русия, Виктор Бут освен, че се захваща с политика, подава и искане за регистрация на три търговски марки със своето име: „Victor Bout”, „Cool Like Booth” и „Victor Bout”. Обяснява, че го направил, понеже името му започнало да се появява на различни продукти. Затова се консултирал с адвоката си и решил да регистрира търговската си марка. Освен това започнал да пише автобиография, която трябва да излезе през 2025 г.
Интересно е дали в нея ще спомене връзките си с България.
А те наистина са доста тесни, дори според легендите предвидливо е скрил част от богатството си тук в имоти и бизнес на подставени лица.
Да уточним, че Виктор Бут започва да се свързва с контрабанда на оръжие в докладите на ООН и други международни организации през 90-те години, когато той многократно посещава България, по-точно оръжейните заводи в страната.
А причината е очевидна – неговата търговия се върти със страни, на които е наложено международно ембарго.
Клиентите му са правителства и партизани в Ангола, Руанда, Либерия, Сиера Леоне, също талибаните и Ал Кайда в Афганистан. През 1992 г. започва да разнася стоката си по въздуха из Африка и скоро компанията му разполага с флотилия от самолета и хеликоптери.
В България основен партньор му е покойният Руси Хубанов, който в годините на соца е шеф на дирекция в „Кинтекс”, специализирана в търговия на оръжие за арабския свят.
След промените той продава оръжие вече като частник и при това разчита не само на старите си контакти в арабския свят, но създава и нови клиенти от Африка. Известен е и като собственик на магазин „Боила” в Горубляне, който има амбицията да измести търговската верига „Метро”. Само че мисията се оказва невъзможна.
Руси Хубанов се замесва в няколко скандала, свързани с Виктор Бут, понеже двамата са делови партньори и изнасят тонове оръжие за най-конфликтните места по света. Благодарение на партньорството с Бут в черния списък на САЩ попадат и три компании, регистрирани в България – „Ер Зори”, „Рокман Лимитид” и „Нордик Лимитид”. „Ер Зори” се ръководи от Сергей Бут, по-големия брат на Виктор, и е регистрирана в София през 1993 г. Тя разполага с товарен самолет Ил-18. През 1998 г. остава без лиценз, но дотогава този самолет лети до Ангола, Конго, Либерия, Руанда, Сиера Леоне и Судан.
Партньор на „Ер Зори” е „КАС-инженеринг консорциум”. Това дружество е създадено през 1994 г. от шефовете на петте все още държавни по онова време оръжейни фирми – „Арсенал”, „Бета”, „Аркус”, „Трема” и „Пима”. Те регистрират „Гражданско сдружение КАС”, като за управител е избран Руси Хубанов. Целта е българската продукция да се продава по света със същите обеми, както е било в годините на соца.
Само за няколко години се нарояват фирми, в чието име неизменно присъства абревиатурата КАС, а техни собствениците са държавните военни заводи „Металхим – холдинг”, Вазовски машиностроителни заводи, „Аркус”, „Дунарит” и „Бета”.
С името „КАС-инженеринг консорциум” има компания у нас, а също и офшорна фирма, регистрирана в Гибралтар. Хубанов пък е представител на офшорката в София. Нищо чудно, в онези години той е най-авторитетният оръжеен търговец в България, казват експерти в бранша. Голяма част от българското оръжие се пренася със самолета Ил-18 на Сергей Анатолиевич Бут на авиокомпанията му „Ер Зори”. Самолетът лети натъпкан с оръжие из Близкия Изток и Африка.
Самият Виктор Бут идва няколко пъти през годините в България. Например, през 1996 г. той лично пристига в „Арсенал” в Казанлък, заедно с Руси Хубанов, дясната му ръка Петър Мирчев, а също и други оръжейни търговци, включително и от Заир. На полигона край с. Анево за тях са направени демонстративни стрелби с боеприпаси, произведени в завода. През 1999 г. Бут, отново с Руси Хубанов обикалят военните заводи по същия маршрут. Търговията, която се завърта, е за милиони долари.
Съпругата му Алла също намира пристан в България. Около 2 години Алла Бут живее у нас, като обитава луксозна къща в столичния квартал „Бояна”, както и вила във Варна. Скучаещата съпруга Алла Бут решава да се изявява като дизайнер и прави грандиозно ревю с тоалетите си – връх на кича – в столицата през 1998 г. На него обаче се стича целия политически елит от онова време, спомнят си паметливи светски хроникьори. Съпругът й Виктор Бут обаче не присъства – по това време той е в обятията на доста по-млада любовница някъде в Латинска Америка.
Всичко обаче приключва, след като името на КАС се появява в доклад на ООН.
В него е отбелязано, че българско оръжие е изнесено в Източна и Централна Африка, а нашите производители използват като посредник „КАС инженеринг консорциум” с мениджър Руси Хубанов и офшорния клон в Гибралтар.
Докладът на ООН уточнява още, че Виктор Бут изнася оръжие за Африка, като го превозва го основно „Ер Зори”. Според митовете от онова време със самолета на компанията на Сергей Бут са закарани и 13 тона български мини до американската база край Рамщайн в Германия.
След като избухва грандиозен скандал, лицензите на „КАС-инженеринг Консорциум” са отнети. Тогава оръжейната фирма набързо сменя името си на „БМГ-М” ООД. Регистрирани са и две нови български фирми на Сергей Бут – „Нордик Лимитид” и „Рокман”. Докато в „Ер Зори” той присъства като руснак, в новите дружества е записан като украинския гражданин Сергей Николаевич Бут.
Руси Хубанов и неговите партньори така или иначе са осветени и стават крайно неудобни. Налага се да минат в запаса, а на тяхно място излизат нови търговци. Поне официално необвързани с Бут.
Източник: „Уикенд“, Narod