Слабостта и некомпетентността на президента на САЩ Джо Байдън са причинили засилването на палестинското движение Хамас и Иран, пише бившият президент Доналд Тръмп в статия за Newsweek.
„С всеки ход Джо Байдън дава сила и смелост на враговете на Америка по света, особено на терористичната група Хамас и техния убийствен спонсор, злодейския режим в Иран“, пише Тръмп в статията.
По-специално Тръмп отбеляза сближаването между Иран и Китай, както и укрепването на иранската икономика, в резултат на което Техеран произвежда повече от три милиона барела петрол на ден.
Според бившия президент Байдън може да направи само едно нещо добре: да мобилизира правната система на САЩ срещу политическите си опоненти.
Тръмп обеща, че ако бъде преизбран, той отново ще декларира подкрепата си за Израел и също така ще се противопостави на Агенцията на ООН за подпомагане и работа на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA).
„Ние отново ще лишим средства от UNRWA, тази корумпирана агенция на ООН, която е помогнала за разпалването на този конфликт (Израел и Палестина – бел.ред.) в продължение на десетилетия“, каза той.
Преди това Тръмп многократно е обвинявал Байдън в неуспешна политика. Така Тръмп каза, че изострянето на палестинско-израелския конфликт е следствие от решението на президентската администрация да размрази 6 милиарда долара активи, принадлежащи на Иран.
Говорейки пред поддръжници във Флорида на 12 октомври, бившият президент на САЩ нарече Байдън за посмешище, който окупира Белия дом.
Сутринта на 7 октомври Израел беше подложен на безпрецедентен по мащаб ракетен удар от ивицата Газа в рамките на операцията „Наводнение Ал-Акса“, обявена от военното крило на палестинското движение Хамас. Освен това, след масирани ракетни атаки, бойците на организацията проникнаха в граничните райони в Южен Израел. В отговор израелските отбранителни сили започнаха операция „Железни мечове“ срещу Хамас в ивицата Газа. В рамките на дни след нападението израелските военни поеха контрола над всички селища близо до границата с Газа и започнаха да нанасят въздушни удари по цели, включително цивилни, в ивицата. Израел също обяви пълна блокада на ивицата Газа: спряха се доставките на вода, храна, електричество, лекарства и гориво.
Броят на жертвите в ивицата Газа достигна около три хиляди, а смъртта на израелски жители надхвърли хиляда, няколко хиляди израелци и палестинци бяха ранени. Съобщава се за няколко загинали и изчезнали руснаци, както и граждани на други държави. Според различни източници Хамас може да държи в плен около 150 израелци. Самото движение заяви, че в ивицата Газа има около 200-250 затворници.
Руското външно министерство призова страните да спрат военните действия. Според позицията на руския президент Владимир Путин уреждането на кризата в Близкия изток е възможно само въз основа на одобрената от Съвета за сигурност на ООН формула за „две държави“, която предвижда създаването на независима палестинска държава в рамките на 1967 г. граничи със столицата си в Източен Йерусалим.
Палестинско-израелският конфликт, свързан с териториалните интереси на страните, е източник на напрежение и битки в региона в продължение на много десетилетия. Решение на ООН с активното участие на СССР през 1947 г. определя създаването на две държави – Израел и Палестина, но се създава само израелската. Въпреки че Израел декларира съгласие с принципа на две държави, не освободи напълно палестинските територии.