Тонове боклук задръсти река в Босна. Както всяка година, по това време на годината огромна маса боклук задръства река в източна Босна, река Дрина. Хиляди тонове боклук се натрупват зад язовира, издигнат във водноелектрическа централа близо до град Вишеград.
Visitors to the otherwise picturesque historic town of Visegrad in eastern Bosnia are first greeted by the sight of a huge floating waste dump caught in the deep turquoise waters of the Drina river canyon https://t.co/XIo4IlzQW1 pic.twitter.com/CX9Yq6uSCI
— Reuters (@Reuters) January 9, 2024
Реката набъбва от зимните дъждове и носи токсични материали от незаконните сметища
които се натрупват най-много през януари.
Президентът на организацията за опазване на околната среда и защита Udruženje gradana Eko Centar Visegrad, Деян Фуртула, заяви: „Според мен всички общини нагоре по течението на Вишеград трябва да поставят бариери за отпадъци като тази тук и да създадат свои собствени екипи за събиране, за да ускорят отстраняването на отпадъците, това е по-ефективно и също така предотвратява потъването на отпадъците на дъното на реката, защото ако отпадъците останат във водата една година, по-голямата част от тях вероятно ще потънат.“
Река Дрина тече на 346 километра (215 мили) от планините на северозападна Черна гора през Сърбия и Босна. Дрина и някои от нейните притоци са известни със своя изумруден цвят и спираща дъха природа, а участък по протежение на границата между Босна и Сърбия, по-специално, е популярен сред речните рафтери.
Въпреки това, редовното, грабващо заглавия ново появяване на плаващите отпадъци край Вишеград прави маркетинга на града като дестинация за туризъм на открито много трудна работа.
Ужасната гледка, която посреща посетителите на Вишеград
на входа на града, е проблем, който не можем да разрешим“, каза Оливера Тодорович от Борда по туризъм на Вишеград.
„Съдейки по това, което чуваме от туристите, това грозно и понякога неприятно миришещо място обезсърчава много посетители да дойдат във Вишеград“, добави тя.
Фуртула се съгласи, но твърди, че проблемът е много по-дълбок.
Всяка година от тази част на реката се извозват около 10 000 кубически метра отпадъци
Със своите кристално чисти води и зелени долини Дрина е туристическа дестинация, но активистите подчертават, че ще отнеме много време за решаване на проблемите със замърсяването.
Десетилетия след опустошителните войни от 90-те години, съпътстващи разпадането на Югославия, Балканите изостават от останалата част на Европа както икономически, така и по отношение на опазването на околната среда.
В допълнение към замърсяването на реките, много страни от Западните Балкани имат и други екологични проблеми
Един от най-належащите е изключително високото ниво на замърсяване на въздуха, засягащо редица градове в региона.
Страните от Западните Балкани са постигнали малък напредък в изграждането на ефективни, екологосъобразни системи за изхвърляне на боклук, въпреки че се стремят към членство в Европейския съюз и приемат някои от законите и разпоредбите на 27-членния блок.
Източник: CTV News/ Превод: SafeNews
Още новини четете в категория Свят.