Година след като Иво Андреев беше застрелян от свой съсед, бивш служител на МВР, същата съдба последва и известният психолог Иван Владимиров – Нав. Какви мерки трябва да се предприемат, за да се превърнат тези случаи в изключение, а не ежедневие, SafeNews разговаря с криминалните психолози Тодор Тодоров и Велина Владимирова.
„Това е изключително нелепо и ужасно, още повече, че този случай не е единствен. Доста често се случват такива убийства, но причините за това са комплексни, не само защото някакъв човек има оръжие. Ако човек реши да отнеме животът на някой друг“, казва Тодоров и обяснява: „Когато си в момент на афект, ти вече си преминал границата. Това е едно особено състояние. Но да стигнеш до там, че да не можеш да вентилираш по адекватен начин натрупания негативизъм спрямо някакъв човек, е много дълъг процес. Той не става от вчера за днес и със сигурност може да е процес, който трае седмици, месеци, години.“
По думите му служителите на МВР преминават през психотест преди постъпването си на служба, но „има хора, които работят по 10-15-20 години, които не преминават психологично изследване освен ако не променят направлението на своята дейност.
Според него е важно да се регламентира професията психолог
„Когато кажем, че трябва да има психологични прегледи. Ами кой ще ги прави? Реално погледнато 30 години чакаме закон, който да регламентира и регулира нашата професия. Това го няма. Всеки може да се назове психолог, дори и без да има необходимата квалификация и да прави каквото си иска, просто защото няма необходимата регулация“, обяснява Тодоров.
„Човек, който работата му не е свързана да защитава себе си и други хора, не виждам смисъл да носи бойно оръжие“, на мнение е той.
„Както има регулация за хората, които са в ловни дружинки, по същия начин трябва да има и за бойните оръжия“, допълва Велина Владимирова.
„Едно време, когато се даваше оръжие, се минаваше на психологично изследване, и то доста сериозно – със събеседване, с тестове. Това не се прави от много години“, обяснява Тодор Тодоров.
Велина Владимирова припомня, че за ловното оръжие се предоставя бележка от психо-диспансер. Тодоров обаче добавя, че при диспансерите няма единен регистър, което означава, че можеш да се водиш на отчет във Враца, но да дойдеш и да си изкараш оръжие в София
На въпрос на SafeNews дали всеки може да си купи оръжие, криминалният психолог отговаря: „Реално погледнато, да.“
„В нашето общество все по-лесно се прекрачва границата и минаваш от комуникация в един конфликт до физическа, вербална агресия, много лесно, без спирачки и задръжки“, на мнение е Владимирова. Според нея проблемът се корени в липсата на ценностни, морални устои, на възпитание, на пример, който е в семейството, сред хората, с които живееш, пример от телевизора.
„Хората се учим като подражаваме. Не може 12 години да имаш като модел за подражание премиер, който се държи вулгарно, понякога просташки, и който създава усещането, че е над закона. Това са 12 години – цяло едно поколение, което възприема, че това поведение им гарантира успешност, разпознаваемост, едно добро отношение от останалите“, допълва Тодоров.
По думите на Тодоров през последните две-три години психичното здраве се влошило много, но нищо не се прави в тази посока.
„Когато нямаме регулация, не е ясно на какъв специалист отиваш, защото има хора, които дори не са си завършили психологичното образование. Изкарват си един тридневен курс, сложат си на стенат една табелка, че са психолози или терапевти и по никакъв начин не подлежат на контрол“, обяснява криминалният психолог.
Според Тодоров със сигурност ако има по-голям контрол над психологията като професия, ще има и повече постъпления в хазната, ще гарантира и по-добро качество на услугата.
„Това със сигурност ще има позитивен ефект“, категоричен е той.
Владимирова и Тодоров припомнят, че в държавите, в които има контрол над терапевтичните групи, хората биват задължени да ги посещават след провинение. „Ако за домашните насилници има регистър, тогава някой ще им даде ли достъп оръжие“, пита Тодоров? „Не, нали. Това не се прави.“
Дава ли оръжието фалшиво чувство за превъзходство или спокойствие? Кога е необходимо оръжието на даден човек да бъде отнето? Направиха ли ни трудностите по-агресивни? Тема табу ли е да се посещава на психолог и можем ли да сме спокойни като общество, че полицията ни пази? Гледайте отговорите на тези въпроси в интервюто на SafeNews.