ТикТок обяви, че почти сигурно ще спре дейността си в Съединените щати от утре.
Дотук се стигна, след като Върховният съд отхвърли обжалване на китайската компания, която беше принудена от Конгреса или да продаде бизнеса си, или да бъде забранена в САЩ.
Белият дом обяви, че ще остави прилагането на забраната на администрацията на Доналд Тръмп, който заяви, че ще вземе решение в близко време. В първото си изявление след решението на Върховния съд изпълнителният директор на компанията благодари на Тръмп за подкрепата.
„Искам да благодаря на президента Тръмп за ангажимента му да работи с нас за намирането на решение, което да позволи останаването на ТикТок в Съединените щати. Това е силна позиция срещу произволната цензура“, коментира Шоу Цзъ Чу, изпълнителен директор на ТикТок.
И докато у нас все още не се е заговорилo за забрана на ТикТок, на други места по света достъпът до приложението е напълно или частично спрян.
SafeNews припомня, че Индия и Непал са първите страни в света, в които употребата на ТикТок е изцяло забранена.
Частични забрани за използване на приложението има в близо 20 държави по света – Австралия забрани достъпа на деца под 16 години, Албания планира същото, а във Франция децата могат да имат профил само след родителско разрешение. В Русия няколко пъти глобиха Тик Ток за „разпространяване на фалшиви новини“ във връзка с войната в Украйна.
Върховният съд на САЩ се произнесе вчера срещу оспорването на федерален закон от страна на социалната мрежа „ТикТок“ (TikTok), който изисква популярното приложение да бъде продадено от китайската компания майка „БайтДенс“ (ByteDance) или да бъде забранено в САЩ от 19 януари, предаде Ройтерс.
Съдиите постановиха, че законът, приет с преобладаващо мнозинство в Конгреса миналата година, и подписан от президента Джо Байдън, не нарушава защитата на първата поправка на Конституцията на САЩ срещу ограничаване на свободата на словото от правителството. Съдиите отмениха решението на по-нисша инстанция, което потвърди мярката, след като беше оспорена от „ТикТок“, „БайтДенс“, както и от някои потребители.
Върховният съд се произнесе бързо по делото, само девет дни преди крайния срок, определен от закона. Случаят противопоставя правото на свобода на словото срещу опасенията за националната сигурност в епохата на социалните медии, отбелязва Ройтерс.
Платформата е една от най-известните в САЩ, използва се от около 270 милиона потребители или приблизително половината от населението на страната.
Алгоритъмът на „ТикТок“захранва отделните потребители с кратки видеоклипове, съобразени с техните предпочитания. Платформата представя огромна колекция от видеоклипове, и качени от потребители, често с продължителност под една минута, които могат да се гледат чрез приложение за смарт телефон или в интернет.
Администрацията на президента Джо Байдън обяви, че законът е насочен към контрола на приложението от международен конкурент, а не към свободата на словото, както и че платформата може да продължи да функционира в страната, ако бъде освободена от контрола на Китай.
По време на споровете по делото адвокатът на Министерството на правосъдието Елизабет Прелогар заяви, че контролът на китайското правителство върху „ТикТок“ представлява „сериозна заплаха“ за националната сигурност на САЩ, тъй като Китай се стреми да натрупа огромни количества чувствителни данни и да участва в тайни операции за влияние. Прелогар допълни, че Китай принуждава компании като „БайтДенс“ тайно да предават данни за потребителите на социални медии и да изпълняват директивите на китайското правителство.
Огромният набор от данни на социалната медия, добави Прелогар, представлява мощен инструмент, който може да бъде използван от китайското правителство за тормоз, вербуване и шпионаж и че Китай чрез платформата може да навреди на САЩ по всяко време.
Законът беше приет миналия април. Апелативният съд на окръг Колумбия (където е столицата Вашингтон) отхвърли на 6 декември иска, подаден от „ТикТок“, за временно блокиране на закона, припомня Ройтерс.
През декември новоизбраният за президент на САЩ Доналд Тръмп поиска от Върховния съд да спре приемането на закона, за да даде на новата си администрация „възможност да преследва политическо разрешаване на спорните въпроси в случая“.
The ruling means that #TikTok is still on track to be banned in the #US on January 19th, unless President Joe Biden extends the deadline or #ByteDance manages to sell the company in time @verge https://t.co/6j0eVw9tJq
— Sharity (@Sharity) January 17, 2025
Майк Уолц, посочен за съветник по националната сигурност на Тръмп, заяви вчера, че новата администрация ще поддържа дейността на платформата в САЩ и цитира разпоредба в закона, позволяваща удължаване с 90 дни, ако има „значителен напредък“ при продажбата на приложението.
Изпълнителният директор на „ТикТок“ Шоу Цзъ Чу ще присъства на встъпването в длъжност на Тръмп в понеделник, заедно с други високопоставени поканени.
Законът застрашава правата по първата поправка не само на платформата и нейните потребители, но и на всички американци, заявяват от „ТикТок“, като допълват, че забраната ще удари потребителската база, рекламодатели, създатели на съдържание и талантливи служители, които са около 7000 в САЩ.
Ноел Франсиско, адвокат на социалната медия и „БайтДенс“, заяви пред Върховния съд, че приложението е „една от най-популярните платформи в Америка“ и че законът ще изисква то да преустанови дейност, освен ако компанията майка не го продаде.
Източник: БНТ