Тихомир Безлов, главен експерт “Национална сигурност“ в Центъра за изследване на демокрацията, в специално интервю за SafeNews коментира кървавите антиимигрантски протести във Великобритания. Той прогнозира, че до седмица-седмица и половина те ще спрат.
SN: Г-н Безлов, антиимигрантите протести във Великобритания създават ли рискове за Европа?
Трудно е да се каже седмица след тези погроми. В много отношения не бяха очаквани за току що взелата властта Лейбъристка партия и за премиера Кийр Стармър, който между другото е адвокат и прокурор. Официалната гледна точка на правителството е, че протестите са свързани с невярна информация и разпространяването й през социалните мрежи. Която е довела до радикални, крайнодесни протести с много насилие.
SN: Какви са дълбоките корени от тази експлозия на насилие? Какво ще предизвикат?
И до каква степен имат потенциала да бъдат постоянен фактор на нестабилност? Както е във Франция или Белгия, например. И в Англия има традиция по отношение на такива протести. През 2011 г. имаше такива протести в Лондон след убийството от полицията на чернокож младеж. Обикновено това, което основно наблюдаваме в Западна Европа, са протести на малцинства. Във Франция периодично има протести на алжирски, марокански младежи, които имат подобно поведение на улично насилие, грабежи, разбиване на магазини, атакуване на публични сгради. Не е типично за бели млади хора, което виждаме сега във Великобритания. Прави впечатление, че към маскираните младежи се присъединяват нормални хора с деца в колички, деца, които носят георгиевския кръст като знаме.
Противоречива е картината на това, което виждаме на антиимигрантските протести, казва Тихомир Безлов.
Със сигурност в Англия има антиимигрантска силна нагласа, която показват проучванията на общественото мнение. И най-вече излизането на Великобритания от ЕС е един от основните аргументи за такава нагласа. Спомняте си, това излизане беше и заради либералната политика в някои западноевропейски държави – основно в Германия от 2016 г. с политиката на Меркел. Очевидни са корените на антиимигрантската нагласа в Англия. След излизането имаше много насилие срещу източноевропейски мигранти – основно поляци. Имаше убити хора. Тези социални и икономически корени не бива да ги пренебрегваме. Конкретно за случая роля изигра и първоначалната погрешна информация. В социалните мрежи първите обяснения за убиеца на трите момиченца бяха, че това е мюсюлманин, дошъл с една от лодките. Оказа се, че извършителят е роден във Великобритания, от християнско семейство, а родителите му са от Руанда.
Така че нежеланието да се обявят детайлите за извършителя доведе до вълната от фалшива информация в социалните медии. А оттам – до протестите. Обобщава Тихомир Безлов.
Същевременно стана ясно, че има доста силна и организирана антиимигрантска общност във Великобритания. Организацията, която се коментира, е „Английска лига за защита“. И всъщност част от проблема, който се очертава, е, че премиерът се фокусира върху тази линия, за да обясни протестите. Но пропуска алтернативните гледни точки за обяснение: че както имате „Английска лига за защита“, така имате в големите градове и мюсюлмански организации за самозащита. Несиметричното третиране на тези бунтове ще продължи да задържа напрежението. Трябва да имаме предвид, че Великобритания е по-толерантна към мигрантите страна, в сравнение с това, което виждаме в Германия, в Швеция, в Южна Европа например. Заради традициите си Англия успяваше досега да избяга от такива етнически напрежения.
SN: Г-н Безлов, на страната на мигрантите ли са британските власти в тази сериозна криза?
Лейбъристите, за разлика от консерваторите, са доста по-толерантни към миграцията. Не търсят крайни форми, каквито предлагаха консерваторите по договора с Руанда. Тоест незаконните мигранти да бъдат приемани в Руанда и там да изчакват решението на съда. Големият проблем, който имаме в развитите страни – в Западна Европа, в САЩ, в Канада, е, че когато даден емигрант е незаконен, т.е. неговите мотиви не са политически, а икономически, вие няма как да го изведете. Защото страната, от която идва, не иска да го приеме при насилствена екстрадация. И е някакво решение да се намери трета страна, в която да изчака решението на властите. Едно от първите решения на новия британски премиер беше да отмени това споразумение с Руанда. Но същевременно той също говори за мерки срещу незаконната емиграция, която е рекордна за 2023 г. Той разчита на гласоподавателите, които са законни мигранти. Но той трябва да отчете настроенията, които му показват тези протести.
SN: Как ще се развият тези протести във Великобритания? Колко ще продължат?
Прогнозите за момента са, че по-скоро говорим за кратък хоризонт на тези протести. Самият факт, че крайната десница в Англия порица насилието, е показателен. Консерваторите също се обявиха силно срещу насилието. Прогнозите са, че протестите ще продължат седмица-седмица и половина.
SN: Тази поредна антиимигрантска вълна доколко няма да се окаже заразителна и за Европа, г-н Безлов?
В Европа имате отдавна промяна в нагласите. Показаха го евроизборите през юни. Видяхме крайната десница с голям брой партии, които успяха да вкарат евродепутати. Друг е проблемът, че имате много различия между тези крайнодесни партии. В Европа си го има този проблем. Не мисля, че Англия е тема за тези крайнодесни политици. По отношение на емиграцията всяка от европейските страни има различни проблеми и съответно наблюдаваме различна политика. Едно е във Финландия, в Швеция, в Дания, друго е в Испания – като политика на управляващите мнозинства.
SN: Г-н Безлов, що се отнася до мигрантските проблеми за България, важният въпрос е: очертават ли се нови мигрантски вълни?
Не. Защото това, което виждаме като данни, което виждаме като поведение на Турция, показва, че потокът, който започна в края на пандемията – в средата на 2021 г., достигна своя пик през миналата година. Сега имаме доста рязко намаляване на потока от незаконни мигранти. Това, което имаме през периода 2021-2024 г., е доста различно от това, което имахме през 2015-2016 г. При нас няма политическа партия, която да може да се възползва от тази тема. Макар че са правени опити. А то е, защото тези мигранти преминават страната в рамките на седмица-две. Тяхната мотивация е да живеят в Западна Европа. България е транзитна страна.
SN: Не стои ли пред страната ни и още един мигрантски проблем – този с украинците? Националната банка на Украйна прогнозира по-нататъшен отлив на граждани – нови 700 000 украинци, които ще напуснат Украйна.
Всички искат украинците. Защото те са квалифицирани. Но заради заплатите те предпочитат да отидат в Германия да работят. В България съотношението на броя на влезлите с останалите тук е доста нисък процент. Мнозина от западноевропейските страни гледаха на Украйна като на донор за квалифицирана работна ръка. Към украинците има по-различно отношение. Което се превърна в критика към Западна Европа, че предпочита бели емигранти пред емигранти от Африка.
SN: В навечерието сме на поредните избори. Стои ли пред нас проблемът с миграцията, г-н Безлов?
Досега през изминалите шест избора тази тема я нямаше в предизборната риторика.