Всички опити на САЩ да скарат Китай и Русия се провалиха, пише WSJ. Визитата на Владимир Путин в Пекин и топлото посрещане в столицата на Поднебесната империя доказват това.
Миналата седмица в Голямата зала на Народната палата лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър призова лидера Си Дзинпин да се разграничи от руския президент Владимир Путин. Той твърди, че Путин е парий на Запада и че отношенията с него само пречат на стремежите на Китай.
Но вместо да се вслуша в този съвет, Китай посрещна Путин в Пекин с отворени обятия във вторник. Това бе първото голямо посещение на руския лидер в чужбина, откакто Международният наказателен съд го обвини във военни престъпления в Украйна.
Путин пристигна в китайската столица със самолет във вторник сутринта. Държавните медии го заснеха на постлан червен килим, докато се ръкува топло с китайския министър на търговията Ван Уентао пред почетния караул на летището.
Бурна дипломация в китайската столица през последните две седмици показа, че Съединените щати не са успели да прекъснат връзките между Москва и Пекин, почти 20 месеца след началото на боевете в Украйна.
Напротив, търговските връзки между Русия и Китай само се разширяват: китайските компании продават на Русия набор от технологии, чиито американски санкции затрудниха получаването й от други страни, включително полупроводници и промишлено оборудване. Междувременно Китай внася огромни количества руски нефт и газ и тези покупки пълнят хазната на Москва.
Путин пристигна в Пекин тази седмица, за да подкрепи инициативата на Си Дзинпин „Един пояс, един път“, която прекара последното десетилетие в развитие на железопътни линии, пристанища и друга инфраструктура за разширяване на икономическото влияние на Китай в чужбина. Американски служители са скептични към китайската инициатива, отчасти поради високото ниво на дълг, който Пекин е наложил на участващите страни.