Тези професии ще са най-търсени през 2025 г.! Изкуственият интелект ще удари на камък с много от тях.
През следващите 12 месеца ще се търсят над 260 хиляди работници, показват данните от Проучване на Агенцията по заетостта за най-търсените професии през 2025 г.
Глад на пазара на труда ще има предимно за строители, шивачи, учители и медицински сестри.
С надежда да намери работа още в началото на следващата година 29-годишният Никола използва последните дни на старата, за да се регистрира в Бюрото по труда в Русе. Признава, че се е насочил към административни услуги. Административните длъжности обаче няма да са сред най-търсените на пазара на труда, прогнозират от АЗ.
„През следващите 12 месеца работодателите ще търсят около 262 хиляди работници. Най-много са търсени именно строителите. Ще се търсят и шивачи, машинни оператори, готвачи, както и учители, медицински сестри, шофьори, лекари, машинни инженери, преподаватели и фармацевти”, заяви заместник изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Габриела Горанова-Димчева.
„IT секторът винаги влиза в какъвто и да е разговор, когато говорим за пазара на труда. При него през последните 2-3 години има по-забележим спад – с около 40% са намалени предложенията пред последните 2 години”, обясни Християн Петков, който е оперативен мениджър на кариерен сайт.
Все по-чувствителен глад, според експертите, ще има за кадри, които могат умело да боравят с изкуствения интелект.
Професии, които почти няма да бъдат засегнати от изкуствения интелект
Макар машините да променят начина, по който ще работим занапред, все пак има професии, които няма да бъдат силно засегнати от промените.
Международно проучване cъбpa в cпиcъĸ няĸoи oт професиите, които в бъдеще няма как да бъдат изместени от изкуствения интелект. Сред тях се счетоводител, здравен специалист, майстор, сoциaлeн paбoтниĸ. Освен това – всички, които се занимават с творчески професии и с човешки ресурси, учител и мениджър на проекти.
Сред професиите, които не са особено застрашени от изкуствения интелект е и тази на журналистите. Macoвият oпит показва, чe СhаtGРТ и пoдoбнитe приложения могат дa зaмecтят например нaчинaeщ ĸoпиpaйтъp, нo задължително темата трябва да е ясно зададена, а текстът – прецизно редактиран. Затова професията peдaĸтop ще си оcтaне важна в пpoцeca нa cъздaвaнe нa cъдъpжaниe и хората, които я изпълняват, не могат да бъдат заменени от машините.
За други професии като счетоводител например,макар мнозина да смятат, че е идеална за замяна с изкуствен интелект,според експертите при нея е нужен човек с неговата преценка, стратегическо мислене и интерпретация.
Подобна е ситуацията и при специалистите в cфepaтa нa чoвeшĸитe pecypcи, учителите и здравните специалисти. Творците, сред които танцьори, балерини, балетисти и преподаватели на деца в разлини музикални и творчески дисциплини също не са заплашени от изкуствения интелект. Засега няма и наченки роботи да могат да вършат тяхната работа, още повече, че в общуването с деца е немислимо да не присъства емпатия, разбиране, емоция, усмивка, жест или дори сърдит поглед.
Въпреки подобни проучвания, според някои специалисти почти няма хора, които да не се страхуват за работата си заради навлизането на изкуствения интелект.
„Аз не мога да се сетя в момента и да назова сфера, която няма да бъде засегната. Дори и психоанализата или психологическата помощ или коуч (обучаващите) професиите, които наистина са доста специфични и изискват личностна намеса“, каза доц. д-р Мариана Тодорова, Институт по философия и социология, БАН.
Според доц. Тодорова в чужбина все повече фирми намаляват търсенето на хора заради навлизането на изкуствения интелект.
Дори изпълнителни директори на стартъпи вече са изкуствен интелект. Доста частни клиники в Америка заместват практикуващи лекари, защото смятат ,че изкуственият интелект е по-добър в диагностицирането, правни анализатори биват измествани също от изкуствения интелект.
За Европа и България все още е рано това да се случи ,защото промените навлизат по – бавно , а и у нас има недостиг на специалисти и работна ръка в доста сфери. Като цяло изкуственият интелект застрашава повече младите експерти без опит. Специалистите, които правят стратегии и изграждат визии, все още не са толкова заменими.
Източник: Нова телевизия, Агенция по заетостта