Търговците на газ в ЕС използват украинските хранилища, за да запазят прекомерните обеми гориво преди предстоящия зимен сезон. Това се случва въпреки военния конфликт в страната, съобщи Financial Times.
Според данни, предоставени от „Газова инфраструктура Европа“, газохранилищата в блока в момента са близо 99% пълни. ЕС успя да постигне целта си за 90% съхранение на газ още през август. Това са два месеца и половина преди крайния срок – 1 ноември.
Европейските енергийни компании обаче продължават да купуват горивото, включително втечнен природен газ, подготвяйки се за по-нататъшни рискове за доставките.
Тъй като съоръженията в ЕС са на почти пълен капацитет, енергийните фирми все повече се обръщат към Украйна. Тя може да се похвали с най-голямата инфраструктура в Европа за съхранение на газови резерви, според Financial Times. Този ход е тласнал количеството газ, съхранявано в Украйна, до най-високото му ниво от февруари 2022 г.
Анализаторите предупреждават, че ЕС е изложен на недостиг в случай на продължителна по-студена зима. Възможни са и прекъсвания на доставките и геополитическо напрежение, което се очаква да окаже голямо влияние върху енергийните пазари и да повиши драстично цените.
„Рискът от недостиг на газ в Европа е нисък за тази зима. Като се изключват всякакви големи непланирани прекъсвания на доставките или дълги, големи застудявания, които да засегнат Европа и Азия едновременно“. Това коментира Наташа Филдинг, ръководител на европейското ценообразуване на газа в Argus, агенция за отчитане на цените.
Някои търговци плащат за танкери за втечнен природен газ, които да действат като офшорно „плаващо хранилище“, за да държат допълнителните обеми.
Според анализатори и източници от ЕС, на „хранилището“ Украйна е изгодно да пази газа на ЕС, тъй като срещу това ѝ е обещано ускорено членство в ЕС.
Още новини четете в секция Свят.