Световната здравна организация направи оценка на въздействието на подсладителя аспартам върху здравето. Съвместният експертен комитет по хранителните добавки потвърди допустимия дневен прием на аспартам на 40 mg/kg телесно тегло, докато Международната агенция за изследване на рака го класифицира като възможно канцерогенен за хората, предаде БГНЕС.
Аспартамът е изкуствен подсладител, използван като заместител на захарта и като хранителна добавка Е951. Той има същата калорийна стойност като захарта, като същевременно е 200 пъти по-сладък от захарозата. Използва се в диетични напитки, дъвки, сладолед, кисело мляко и зърнени закуски, както и в паста за зъби и таблетки за кашлица.
В рамките на изследването експертите отбелязаха, че наличните данни за раковите заболявания и други ефекти върху здравето са ограничени. „Оценките на аспартама не поставят под сериозно съмнение неговата безопасност в дозите, в които той обикновено се консумира, но посочват потенциални ефекти, които трябва да бъдат изследвани в допълнителни и по-строги проучвания“, коментира д-р Франческа Бранка, директор на Департамента по хранене и безопасност на храните на СЗО.
„IARC също така прегледа доказателствата за риска от рак, получени от проучвания върху хора и животни, и заключи, че доказателствата за връзка между консумацията на аспартам и рака при хората са неубедителни“, заяви д-р Моез Санаа, ръководител на отдела за стандарти и научни насоки в областта на храните и храненето на СЗО.
IARC и СЗО ще продължат да следят новите данни за аспартама.
През годините научни организации и регулаторни органи в различни страни проучват безопасността на този продукт, като периодично се изказва предположение, че аспартамът може да провокира рак. Според едно проучване консумацията на големи количества аспартам леко увеличава риска от рак при възрастни.