Свръхсекретен роботизиран град на бъдещето, построен близо до вулкан, ще посрещне първите си обитатели по-късно тази година.
Свръхсекретната роботизирана утопия „жива лаборатория“ очаква по-късно тази година своите първи обитатели, изпълнена с футуристични технологии.
От 2021 г. Toyota изгражда своя Woven City, който ще служи като изпитателен полигон за автомобили без шофьори, с интелигентни домове и роботика.
Обектът се намира само на няколко километра от планината Фуджи, Япония, и струва 10 милиарда долара. Строителството на фаза 1 от амбициозния проект вече е завършено и сто души ще се преместят в него по-късно тази година, съобщиха от Toyota на технологичното изложение CES в Лас Вегас. В настоящия обект в крайна сметка ще живеят 360 души. След завършването на фаза 2 и бъдещите фази, там ще могат да живеят до 2000 души.
„Woven City е нещо повече от място за живеене, работа и забавление“, каза Акио Тойода, председател на Toyota. „Woven City е място, където хората могат да изобретяват и разработват всякакви нови продукти и идеи. Това е жива лаборатория, в която жителите са доброволни участници, което дава възможност на изобретателите свободно да изпробват идеите си в сигурна и реална среда.“
Избрани изобретатели и техните семейства – известни като „Weavers“ – ще се преместят във Woven City през есента с цел разработване на технологии за справяне с „обществени предизвикателства“.
Toyota кани и експерти от трети страни, включително фирма, която работи върху пространства, свободни от полени, за тези, които страдат от сенна хрема, и друга, която създава футуристични концепции за вендинг машини. В същото време компания за инстантни нудъли също ще се стреми да създаде хранителни среди, за да вдъхнови нови „хранителни култури“.
Отначало посетителите на свръхсекретния град ще бъдат „ограничени до свързани лица“.
Но широката общественост ще може да го посещава и да участва в дейности от 2026 г. Toyota вече обясни, че всяко жилище ще бъде оборудвано с покриви със слънчеви панели, технологии с изкуствен интелект за наблюдение на здравето в дома, а всички превозни средства и сгради ще бъдат свързани чрез данни и сензори.
Къщите, изработени предимно от дърво, ще включват домашни роботи, които да „подпомагат всекидневния живот“ и да помагат на жителите да бъдат по-независими.
Улиците ще бъдат разделени на три вида – зони само за пешеходци, пътища за бързо движещи се превозни средства и улици за смесица от превозни средства с по-ниска скорост. Автомобилната марка е възложила на датския архитект Бярке Ингелс, чиито предишни проекти включват двата световни търговски центъра, къщата на Лего в Дания и Маунтин Вю на Google, да работи по огромната разработка.
Източник – The Sun/Превод:SafeNews