Али Фадави, заместник-командир на иранската Революционна гвардия обяви: „Иран е готов да изпълни заповедта на върховния лидер аятолах Али Хаменей Израел да бъде „сурово наказан“ за убийството на лидера на „Хамас“ в Техеран.
„Заповедите на върховния лидер по отношение на суровото наказание за Израел и отмъщението за кръвта на мъченика Исмаил Хания са ясни и недвусмислени и ще бъдат изпълнени по най-добрия възможен начин“, обяви Фадави.
САЩ реагираха светкавично на заплаха от Иран
САЩ са готови да защитят Израел, Вашингтон разполага със значителни ресурси в региона, които биха могли да бъдат задействани за тази цел“, обяви говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби.
„Когато чуваме подобна риторика, трябва да я приемем сериозно, така и правим, каза той“.
В региона все повече се засилва опасността от избухване на по-голям конфликт заради заканите за отмъщение срещу Израел след убийствата на лидера на палестинската ислямистка групировка „Хамас“ Исмаил Хания в Техеран и на военния командир от „Хизбула“ Фуад Шукър в Бейрут. В резултат мнозина се опасяват, че сегашната война на Израел в ивицата Газа, избухнала след нападението на „Хамас“ на 7 октомври срещу Израел, която отне живота на десетки хиляди хора и причини хуманитарна катастрофа, може да се разрасне.
Междувременно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза на израелския министър на отбраната Йоав Галант в телефонен разговор, че покачването на напрежението в Близкия изток „не е в ничий интерес“, и подчерта необходимостта от спиране на огъня в Газа, съобщи Държавният департамент на САЩ, цитиран от агенциите.
„Държавният секретар потвърди твърдия ангажимент на САЩ към сигурността на Израел и обясни, че покачването на напрежението не е в ничий интерес“, посочи дипломатическото ведомство.
Блинкен подчерта „спешната необходимост от прекратяване на огъня в Газа“, което би могло да помогне за освобождаване на държаните в анклава заложници и „да създаде условия за гарантиране на стабилността в по-широк регионален план“.
Ден по-рано Галант обсъди обстановката в Близкия изток и с американския си колега Лойд Остин.
Държавният департамент добави, че разследване е показало, че израелско военно подразделение, обвинявано в унизително отношение към палестинците на окупирания Западен бряг, се е справило с проблема в редиците си със погазването на човешки права и вече може отново да получава американска военна помощ.
Вашингтон поиска подразделението „Нецах Йехуда“ да бъде разследвано, след като войници от състава му бяха обвинени, че са замесени в смъртта на 78-годишен американски гражданин от палестински произход на име Омар Асад, починал от сърдечен удар след задържане на Западния бряг. Тялото му беше намерено изоставено на строеж, с вързани със свински опашки ръце. Израелските войници временно били запушили с парче плат устата на Асад – който имал сърдечни проблеми – и завързали ръцете му, защото отказал да сътрудничи.
Командирът на „Нецах Йехуда“ беше наказан с порицание, а двама офицери – уволнени от частта, но израелската военна прокуратура реши да не повдига обвинения срещу тях, защото постанови, че няма връзка между грешките, допуснати от войниците, и смъртта на Асад.
Великобритания изрази безпокойство от решението на Израел да отнеме акредитацията на осем норвежки дипломати, работещи с Палестинската автономна власт.
Норвегия от дълго време играе важна и уникална роля в подкрепа на мира между израелци и палестинци. Призоваваме Израел да преразгледа решението си, се казва в позиция на британското Министерство на външните работи.
Акредитацията беше отнета в четвъртък, а причината беше решението на Осло заедно с група европейски страни да признаят Държавата Палестина.
Източник: БТА