СУ (Софийският университет) ще влезе в класацията на първите 500 университета.
Дълбоко вярвам, че през следващите пет години Софийският университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) ще влезе в групата на първите 500 университета в поне една от трите големи международни класации. Това ректорът проф. Анастас Герджиков на откриването на 135-ата академична година.
Днес е откриването на академичната година на СУ, който вчера навърши своята 135-годишнина. Софийският университет е най-старият български университет, открит през 1888 г., когато само 15 процента от българите са грамотни. Това става възможно благодарение на дарителите Христо и Евлогий Георгиеви, които даряват място от 10 200 квадратни метра и 6800 000 златни лева за построяване на сграда и издръжка, каза още проф. Герджиков.
По думите на проф. Герджиков СУ е най-големият и престижен изследователски университет в страната. Той обхваща 16 факултета и три департамента, музеи, втората по големина библиотека след Националната, стотици лаборатории, центрове и звена.
Университетът предлага образование в 120 специалности в образователно-квалификационните степени „бакалавър“ и „магистър“ след средно образование. Както и в над 400 магистърски програми. Близо 20 000 човека се образоват в университета към днешна дата.
Според Националната рейтингова система СУ е на първо място в почти половината от всички професионални направления в страната. Той е и единственият български университет в първите хиляда в световните класации. Това означава, че СУ е в първите 4 процента на световните университети, а в някои направления – в първите 2 процента.
Университетът е и водещ в научните изследвания в страната със сериозните публикации на преподаватели, изследователи, докторанти и студенти, със спечелените проекти и награди.
„Нашето академично шествие днес е част от тържествата по случай 135-годишния юбилей на СУ. Но то е и начин да покажем силата на СУ с неговите 1700 преподаватели и изследователи, и с неговите 20 000 студенти. Юбилеят ни е подходящ момент да поставим нашите искания за продължаване на реформите във висшето образование и за осигуряване на достойни възнаграждения на работещите в тази сфера“. Това каза проф. Герджиков.
Той пожела на студентите да четат, да станат добри хора, съзнателни граждани и искрени патриоти.
„Развивайте се и работете от сърце за народа си и той ще застане зад вас, а не зад тези, яхнали държавата вече 30 години. Пожелавам ви от морето на знанието да извлечете най-полезното и от безбройните възможности пред вас да изберете тези, които ви правят най-пълноценни и щастливи хора!“, каза в словото си проф. Анастас Герджиков.
Заплатите в университетите
Преди дни стана ясно, че минималната заплата в университетите ще се повиши. За най-ниската академична длъжност в държавните висши училища минималната заплата става 1810 лв, досега тя беше 1500 лв. Средствата са осигурени от правителството. Става въпрос за 16 млн. лв. – за повишаване на възнагражденията на асистентите и останалите преподаватели.
Допълнителните 16 млн. лв. ще бъдат предоставени на 33 държавни висши училища с общо 12 436 души академичен състав, в това число 2401 асистенти.
Очаква се с повишението на възнагражденията да се насърчат повече млади хора да участват в конкурси за преподаватели, което да доведе до обновяване и развитие на академичния състав.