Строителите разтревожени за икономическата среда у нас. В писмо до институциите Камарата изразява сериозно безпокойство от чувствителното влошаване на икономическата среда. Според бранша това непосредствено засяга сектора на инвестиционното проектиране и строителството.
Последици ще има има и в отрасли на националната икономика и затова правят предложения за подобряването на ситуацията.
От КСБ предупреждават, че ако исканията не срещнат разбиране от държавата, браншовата организация започва национален протест.
КСБ настоява, в диалог с компетентните държавни органи, за изработване на стратегия, предвиждаща пакет от мерки. Целта е за превръщане на строителния сектор в приоритетен отрасъл в следващите десет години.
Писмото е адресирано до председателя на парламента, премиера, министрите на финансите и на регионалното развитие.
Исканията
„Считаме изложения пакет от нашите искания за напълно необходим, реалистичен и генериращ позитивен ефект не само за строителите, но и за цялата държава. В случай, че те не срещнат разбиране от страна на държавните органи, заявяваме, че без колебание ще призовем всички наши членове на национален протест“, пише в писмото.
От КСБ настояват за ефективно, всеобхватно, справедливо и законосъобразно прилагане на разпоредбите на действащото законодателство. То трябва да регламентира промяната на цените по договорите за строителство, възложени по реда на Закона за обществените поръчки.
Камарата иска спешна промяна на съответната нормативна уредба, в синхрон с опита на европейски държави, приложили справедливо и ефективно индексирането на договорите със своите строители.
Според КСБ е необходимо издаване на законосъобразни и единни указания от страна на централната власт. Те трябва да са , адресирани до възложителите на обществени поръчки в строителството. Те пък от своя страна трябва да преодолеят разнообразната и незаконосъобразната според КСБ практика.
От браншовата организация настояват в следващия бюджет на България да бъде обособено отделно перо „индексация“. То, според КСБ, ще спомогне за реалното и прозрачно прилагане на процеса на коригиране на цените по договорите.
Според КСБ е налице тревожна тенденция в последните години държавата да не изпълнява своята инвестиционна програма, оставяйки дори крайно недостатъчните според браншовата организация за нашето общество „капиталови разходи“ в голямата си част неусвоени. По тази причина от КСБ настояват да се предвиди значително увеличаване на обема на капиталовите разходи на обществените възложители. Освен това ще създадат гаранции за реалното осъществяване на инвестиционните им програми.