Страшна прогноза за важен данък. Между 10 и 50% поскъпване на данък сгради прогнозират експерти.
Експерти в студиото на Нова тв коментираха възможни последици от предложения на правителството. Една от тях е данъчните оценки на имотите да могат да се актуализират на две години.
Беше абсолютно нечестно да не се обявява данък сгради и намеренията в тази посока преди избори. Има много по-разумни начини на финансиране като общински разходи. Това заяви икономистът Красен Станчев.
Според него има пълен хаос в цялото планиране на фиска.
Може да бъде преразглеждана таксата за боклука. Но да се ударят всички така е напълно нечестно. За всички ще се увеличи данък сгради с около 50%. То е малко като плащане, но там, където хората нямат увеличаване на доходите, това ще ги удари, посочи Станчев.
Финансовият анализатор Борис Петров е на мнение, че данък сгради е една стъпка към по-голяма фискална децентрализация на общините.
Явно е, че това е необходимост, има общини, които са задлъжнели и трябва да си изплащат задълженията. В същото време има нужди за изграждане на инфраструктура, особено в общини, където има бум на строителство като в столицата, каза той.
Всяка община решава за своята данъчна ставка. Със сигурност ще бъде по-малко, отколкото данъчната база. Ако тя нарасне с 40%, сигурно ще бъде около 10-15%, изчисли експертът.
Данък на бакшиша
Нов закон ще нанесе пореден удар върх ресторантьорския бранш. Работещите в него ще бъдат длъжни да плащат данък върху бакшишите си. Текстът се е промъкнал сред промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Докато ресторантьорите получават още една отстъпка с 9% ДДС и за 2024 г., техните подчинени влизат сред категорията работещи, за които финансовият министър Асен Василев увеличава данъчната тежест.
Това става ясно от окончателният вариант на закона, внесен от Министерския съвет в Народното събрание.
Новият текст предвижда в облагаемия доход да се включват “всички предварително неопределени допълнителни парични плащания”
Зад тази формулировка се крият именно бакшишите.
А в допълнителните разпоредби на закона МФ дописва определение, което ясно визира бакшишите. Това са “плащания за добро обслужване, които не са предварително определени, получени при и по повод изпълнение на трудовите задължения на служителя, включително когато не са платени пряко от работодателя”, съобщава “Сега“.
Спорът да се облагат ли с данък бакшишите периодично се подновява, но до този момент не се е стигало до решение. Последно легализиране на допълнителните плащания искаха самите ресторантьори, но сервитьорите не са така радушни към промяната. Включването на бакшишите към облагаемия доход означава, че върху тях вече ще се дължи данък общ доход.
Още новини четете в категорията България.