Страна в света за първи път в историята раздава пари на гражданите за купуване на смартфони! Това е Китай, като Пекин стартира нова програма за субсидиране на покупките на електроника в опит да стимулира вътрешното търсене на фона на нарастващите външноикономически рискове. Програмата, финансирана с държавни облигации, ще разшири съществуващата програма за замяна на стари уреди за нови, като включи смартфони, таблети, умни часовници и гривни. Това съобщава вестник South China Morning Post (SCMP).
Юан Да, заместник-генерален секретар на Националната комисия за развитие и реформи (NDRC), заяви, че през 2025 г. Китай ще увеличи значително емитирането на свръхдългосрочни държавни облигации, за да подкрепи програмата за обмен и модернизация на промишлено оборудване.
При разпределянето на средствата приоритет ще се дава на регионите, които са се представили по-добре през миналата година. Освен това се планира да се опрости процедурата за получаване на субсидии, за да се намали тежестта върху предприятията и да се засили контролът върху използването на средствата.
До края на август правителството вече е отпуснало 150 млрд. юана (20,55 млрд. долара) на местните власти за субсидиране на покупката на домакински уреди и електромобили.
Мярката има за цел да подкрепи отслабеното вътрешно търсене, което спъва икономическото възстановяване на Китай на фона на спадащите стойности на акциите и имотите.
Въпреки че през октомври продажбите на дребно нараснаха с 4,8% (най-висок ръст от февруари насам), през ноември темпът им се забави до 3%. Фу Линхуей от Националното статистическо бюро обясни това с по-ранното начало на фестивала „Двойна единадесеторка“ (известен още като Ден на бакалавъра), който измести част от покупките за октомври. Най-значителен спад на продажбите през ноември се наблюдава в най-големите мегаполиси: в Пекин – 14,1% и в Шанхай – 13,5%.
Главният икономист на Nomura за Китай Лу Тинг обяснява спада на потребителската активност в големите градове със затварянето на чуждестранни компании и антикорупционната кампания във финансовия сектор в Шанхай.
Той прогнозира и по-малка ефективност на програмата за субсидиране през тази година в сравнение с миналата, тъй като повторната програма може да се сблъска с по-малко уреди за подмяна, което ще намали мултиплициращия ефект на политиката. Все още не е известно каква форма ще приемат новите субсидии: дали ще бъдат парични компенсации за купувачите или ще бъдат вложени в крайната цена на продуктите от продавачите.
Източник – Finance.mail.ru/Превод:SafeNews