Съюзниците от НАТО изискват от напускащия ръководител Йенс Столтенберг да даде повече яснота тази седмица относно плана си да обещае огромна помощ от 100 млрд. евро за Украйна. Предложението, което е част от плана на генералния секретар на НАТО за „предпазване от Тръмп“ по повод финансовата подкрепа за Киев, в случай че през ноември бившият американски президент, който е скептик по отношение на Украйна, бъде преизбран, остава трънлив въпрос сред членовете на алианса.
Зад кулисите дори някои от по-близките източноевропейски съюзници на Украйна са по-резервирани към плана през последните седмици, чудейки се откъде и как ще бъде осигурена такава огромна сума пари – а до срещата на лидерите на НАТО във Вашингтон през юли остават само седмици.
„Планът е малко объркващ“, заяви източноевропейски служител при условие на анонимност поради деликатността на въпроса.
Те добавиха, че страните очакват Столтенберг да даде повече яснота по време на срещата на външните министри на НАТО в Прага в четвъртък и петък.
Остава да се види дали европейските тежки сили на НАТО Германия и Франция ще подкрепят плана.
Париж предпочита разходите за отбрана да останат в рамките на ЕС, а не на НАТО, докато канцлерът Олаф Шолц не желае да харчи повече, отколкото вече е заделено в рамките на поетите от страната ангажименти за Zeitenwende („повратна точка“), произтичащи от речта му, произнесена след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
Друг служител, също от приятелска на Украйна държава, заяви, че „няма да се изненада“, ако сумата от 100 млрд. евро в крайна сметка бъде преразгледана,
но прогнозира, че съюзниците ще трябва да намерят начини да покажат конкретна подкрепа за Киев.
Други двама служители, запознати с дискусията, потвърдиха, че разговорите продължават, особено по отношение на размера на парите и начините за разпределянето им.
Пети служител предупреди, че макар министрите и Столтенберг да обсъдят подробностите на срещата в Прага, няма да бъдат взети официални решения предвид „неформалния“ характер на срещата.
Ръководителят на НАТО се опасява, че финансирането за Украйна може да престане при липсата на обвързващ ангажимент.
Първоначалният план на кабинета на генералния секретар предвиждаше съюзниците от НАТО да се ангажират със 100 млрд. евро в рамките на пет години, с което да покажат на САЩ, че Европа дава своя принос в подкрепата на Киев.
Днес Парламентарната асамблея на НАТО прие декларация да се позволи на Украйна да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия.
Тя беше приета на пленарното заседание на Асамблеята в София.
В декларацията за Украйна делегатите внесоха поправка в подкрепа на Украйна в нейното международно обосновано право да се самоотбранява чрез вдигане на някои ограничения за използване на въоръжение, предоставено от НАТО и партньорите, и възможността да се атакуват легитимни цели на територията на Русия.
До момента това беше едно от твърдите условия, с които страни от НАТО предоставяха въоръжение на Киев, а именно Украйна да не нанася удари отвъд границите на страната.
Италианският вицепремиер призова Столтенберг да подаде оставка след думите за Украйна.
Унгарският премиер Виктор Орбан смята за безумни и безотговорни изявленията на западни политици, насочени към ескалация на конфликта в Украйна и водещи до пряк сблъсък с Русия.
Източник – Politico/Превод:SafeNews