Столицата на Хаити е в обсадно положение, САЩ и Европа изтеглят дипломати. Докато груповото насилие продължава да бушува в столицата на Хаити Порт-о-Пренс, САЩ обявиха в неделя, че прибързано отстраняват част от персонала на посолството си , последвани от Германия, която също прибързано отстрани своя посланик и членове на своята делегация. Европейският съюз.
Вашингтон съобщи, че е отстранил някои от дипломатите на посолството и е подсилил екипите, натоварени със сигурността му. Влошаването на груповото насилие в квартали в близост до американското посолство и летището накара Държавния департамент да реши да изтегли служителите, чието присъствие не се счита за абсолютно необходимо, обясни вчера представител на американската дипломация.
Германия обяви, че е предприела подобна мярка .
„Поради много напрегнатата ситуация със сигурността в Хаити, германският посланик и постоянен представител в Порт-о-Пренс заминаха (…) за Доминиканската република заедно с представители на мисията на ЕС“, каза говорител на външното министерство пред АФП, добавяйки, че ще работа от Санто Доминго „до второ нареждане“.
Порт-о-Пренс се превърна в театър на конфликт между полицията и тежко въоръжени банди, които атакуват стратегически места, включително президентския дворец, полицейски участъци и затвори.
Ескалацията на кризата се регистрира в отсъствието на премиера Ариел Анри, който бандите настояват да подаде оставка, както и на част от населението.
Градът „е в състояние на обсада“, предупреди в събота Филип Бранша от Международната организация по миграция (МОМ).
Властите обявиха извънредно положение преди седмица в западната префектура на страната, която включва и столицата, и обявиха нощна забрана за движение, която едва ли биха успели да наложат.
Изправени пред ескалацията на насилието, Карибската общност на държавите (КАРИКОМ) свика извънредна среща днес в Ямайка с участието на представители от САЩ, Франция, Канада и ООН.
Съветът за сигурност миналия октомври одобри разполагането на ръководени от Кения многонационални сили в помощ на хаитянската полиция, но мисията беше отложена.
Фактическият министър-председател на Хаити подписа споразумение в Найроби
по-рано този месец за разполагане на кенийски полицаи и оттогава се опитва да се върне в страната си. По последна информация той остава блокиран в Пуерто Рико, американска територия в Карибите.
Ръководителят на американската дипломация Антъни Блинкен и президентът на Кения Уилям Руто говориха за кризата и подчертаха своя „ангажимент“ за разполагането на силите, които ще се завърнат, за да „създадат необходимите условия за сигурност за провеждането на свободни и честни избори“. , според прессъобщението на Държавния департамент.
Хаити, който няма нито президент, нито парламент, провежда избори от 2016 г. и Ариел Анри, който беше обявен за министър-председател от президента Жовенел Мойс дни преди да бъде убит през 2021 г., се очакваше да се оттегли в началото на 2021 г. Февруари.
Заради вълната от насилие в столицата посолството на САЩ ограничава дейността си , съобщи говорител на Държавния департамент на САЩ.
Прибързаната евакуация на дипломати е извършена през нощта от събота срещу неделя с хеликоптери, според жителите.
„Всички членове на персонала, които бяха евакуирани, работят за правителството на САЩ“, каза американски служител, добавяйки, че вместо това екипи за сигурност са били преместени в Порт-о-Пренс, за да засилят мерките в посолството.
Службите на публичната администрация и училищата в столицата са затворени от дни, докато международното летище не работи, което поражда опасения за доставките за населението на най-бедната страна в Западното полукълбо.
Достъпът до здравната система е почти невъзможен, тъй като „болниците бяха атакувани от банди, които принудиха медицинския персонал и пациентите да напуснат“, като не се изключват дори „новородените“, според МОМ.
Папа Франциск каза вчера, че наблюдава „със загриженост и болка“ „сериозната криза“,
като призова „всички“ страни да работят за мир.
Според изчисленията на МОМ, 362 000 души , повече от половината от които са деца, са принудително разселени , число, което се е увеличило главоломно (+15%) от началото на годината.
Една искрица надежда: петима души, отвлечени в Порт-о-Пренс през февруари, включително четирима духовници, бяха освободени, съобщи католическата църква вчера, призовавайки за освобождаването на други двама души, които остават заложници.
Източник: Ройтерс, АФП / Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News