Ще започне ли война между Русия и НАТО през февруари? Ето как може да се случи това. НАТО вече веднъж се провали на изпитанието на ултиматума на Путин и това беше на 24 февруари.
Свалянето на руските самолети над Азовско море е водеща новина. Но е трудно да се каже дали ще окаже някакво въздействие върху Путин, както се надяват украинците. Освен това в руската общественост се разпространява информация, че именно те са свалили самолетите. И че системата „приятел или враг“ не е сработила. Това не е нещо ново.
Спомняте ли си историята с крайцера „Москва“? Невъзможно е да се признае, че Украйна може да прави такива неща, защото това е унизително за тях.
Но в същото време отново, опитвайки се да прикриете едно, разкривате друго. Тоест, ако собствената ти система за противовъздушна отбрана сваля самолет, този конкретен случай е абсурден. Това е самолет, който е трябвало да координира работата на същата система за противовъздушна отбрана. Значи се оказва, че А-50 или този, който го замени, Ил-22, е насочил самолета и е извикал огън по себе си? Това е пълна глупост.
Онзи ден германският вестник Bild написа, че Бундесверът се подготвя за хибридно руско нападение по източния фланг на НАТО през февруари. Bild съобщи за това, като се позова на секретен документ на Бундесвера. Припомняме, че Bild е таблоид. Но трябва да благодарим на Bild, че за пореден път обърна внимание на такъв важен въпрос като възможността за пряк военен сблъсък между НАТО и Руската федерация. Защо казвам това?
Такива поводи вече са се появявали от време на време. Нещо повече, това е доста рутинна процедура. Когато военните и политиците разработват различни сценарии и военни игри, които са основа за конкретно планиране. Това е още един пример. Бих искал да спомена книгата на британския генерал в оставка Ричард Ширеф, написана през 2016 г. В която се излага сценарий за това как една война между НАТО и Русия би могла да се случи. След като дълги години е работил на много високи постове и се е пенсионирал, той се е опитал да представи своето виждане.
И така, нека отново да определим разликата между сценарий и прогноза.
Фактът, че е избрана датата февруари, не бива да се възприема като прогноза. Затова няма да отделям повече време за обяснение на връзката между изборите и други събития. Но отново, ако говорим за стойността на този сценарий, според мен на западните ни партньори все още им липсва по-реалистично възприемане на съществуващите заплахи. Те изхождат от класическия подход, че тази евентуална война, сблъсък между НАТО и Русия, ще следва същите модели, които Путин използва срещу Украйна. Което е доста сериозна грешка. Второ,
Войната между Русия и НАТО вече е в ход.
Де факто тя е в хибриден план. Това е не само киберпланът, но и информационното пространство, така че войната вече е в ход. Дали тя ще премине в гореща фаза, ще зависи до голяма степен от това доколко реалистично се оценяват тези заплахи. И доколко добре е разработен този набор от възможни сценарии. Сценарият, предложен от Bild, според мен е малко вероятен. Въпреки че, разбира се, не може да бъде изключен.
И така, каква е вероятността Руската федерация да влезе в пряка война с НАТО? И какви мерки предприемат в момента съюзниците, за да се предпазят от подобна намеса?
Полша, балтийските държави, Финландия, а също и Швеция, въпреки че все още не е член на НАТО – тези страни имат доста реалистична представа за това, което може да се случи. Те предприемат конкретни, практически стъпки и са го правили и преди. Ако говорим за НАТО като цяло, няма пълно разбиране за това как Русия може да ги победи.
Ако говорим за конвенционална война, Русия няма никакъв шанс да се задържи за няколко часа или няколко дни, ако се използва пълната американска мощ.
Следователно, колкото и глупави и непредсказуеми да са руснаците, те разбират това и няма да го направят. Това, което Русия може да направи и в което се крие слабостта на НАТО, е да ги вземе, образно казано, „на подбив“. Те поставиха ултиматум преди пълномащабното нахлуване. Всички знаем как реагира НАТО на това. Честно казано, реакцията беше слаба. И тя даде на Путин увереност, че НАТО няма да направи нищо, ако Русия нахлуе в Украйна. Така че за пореден път НАТО се провали на този тест.
Какво ще се случи по-нататък? Не искам да бъда пророк, но най-вероятно ще бъде нещо подобно.
В някакъв момент Русия ще използва стратегията си за ескалация и в името на деескалацията и НАТО ще клекне.
Ако Русия заплаши с ядрени оръжия, да не говорим, че, не дай си Боже, нанесе демонстративен удар (а ние имаме добра представа къде може да се случи това), далеч не значи, че НАТО няма да отстъпи в името на деескалацията. Както видяхме поне по време на управлението на Байдън.
Колкото по-скоро Украйна успее да получи подкрепата, която ще ѝ позволи да нанесе убедително военно поражение на Русия, толкова по-малка ще бъде заплахата за страните от НАТО, че Русия ще се впусне в друга подобна авантюра.
Русия изпитва решимостта на НАТО. Тук е истинското изпитание.
Сценариите, за които пише Bild, са все още в теоретичната област, но ето че има и практически тест.
Какво ако сега НАТО демонстрира решителност, която окончателно ще убеди Русия, че няма да постигне целите си в Украйна? Логично е руското ръководство да разбере, че щом НАТО толкова силно подкрепя Украйна, то никой не би трябвало да има въпроси относно решителността на НАТО. Ако тя засяга територията на натовски държави – балтийските държави, Полша, когото и да било. Тоест сега НАТО има шанс да предотврати бъдеща руска агресия. Срещу страни от НАТО за сметка на Украйна.
Каквото и да се говори, аргументите, поради които Украйна не трябва да бъде приета в НАТО точно сега, са само опит за оправдание. Точно както прословутия Будапещенски меморандум. Той щеше да бъде използван по предназначение, ако искаха да го използват. Ако искат да го нарекат „оправдание“, могат да намерят подходящата дума.
В тази ситуация проблемът дори не е в това какво се казва в член 5 и как го тълкуваме. Проблемът е, че няма ръководство. Дори и Алиансът, особено Съединените щати, да бъдат ръководени от политик от ранга на Чърчил или поне на Борис Джонсън, трябва да се поемат рискове. Тогава всичко би било различно. Днешните лидери, тези, от които основно зависят подобни решения, са неспособни да се справят с подобни стъпки. С изострянето на отношенията с Русия. А Русия със сигурност ще отвърне на удара. В момента няма такива лидери. Имаме това, което имаме.
Източник – Nv.ua /Превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят