Брутална измама от ректор в Тракийския университет излиза наяве. Жалба срещу служебния министър на образованието и науката Галин Цоков е внесъл в Административния съд в София в началото на годината доц. Лазарин Лазаров – бивш декан на Ветеринарно-медицинския факултет(ВМФ) към Тракийския университет(ТрУ) в Стара Загора.
Сигналът е срещу бездействието на министъра по повод сигнал за плагиатство в научни трудове на Добри Ярков – ректор на университета, с които той е участвал в процедурата за заемане на академичната длъжност „професор“ през 2022 г.
Уволненият дисциплинарно доцент Лазаров е депозирал и две жалби в Административния съд – Стара Загора срещу мълчаливите откази на ректора да му предостави информация по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), поискана с две заявления, подадени на 9 декември м.г.
В жалбата срещу министър Галин Цоков доцент Лазарин Лазаров посочва, че в писмо, подписано от Росица Колева – директор на дирекция „Висше образование“ към Министерство на образованието и науката(МОН), е бил информиран, че по неговия сигнал за плагиатство е образувана проверка и назначената комисия се е произнесла, че сигналът е допустим съгласно изискванията на Закона за растеж на академичната общност. На това основание министърът е издал заповед за проверка по същество и комисията по академична етика би следвало да се произнесе в законовия срок.
Бившият декан на ВМФ уточнява, че в писмото до него са изброени заповеди на Галин Цоков без номера и дата на издаването им. Три месеца по-късно на страницата на министерството няма публикуван доклад на Етичната комисия по казуса „Ярков“.
Искането на доцент Лазаров е съдът за разгледа процедурата по администриране на сигнала му от 5 септември м.г. до МОН и да се произнесете с решение, което да задължи министърът да я завърши и да издаде съответните административни актове. Преди да предприеме каквито и да е действия, Галин Цоков трябва да получи Доклад от Комисията по академична етика към МОН, който да потвърждава или отхвърля плагиатство в трудовете, с които ректорът Добри Ярков е станал професор в Тракийския университет.
В първата от двете жалби до Административния съд в Стара Загора доцент Лазаров посочва, че е получил мълчалив отказ на Заявлението си по ЗДОИ, с което иска информация относно договор за наемане на жилищна сграда в Кралство Мароко за нуждите на университета.
Лазаров пита на какво основание е нает имот в чужда държава, кой е неговият собственик, какви са характеристиките, локацията и месечният наем на имота? Както и дали са използвани посреднически услуги при наемането му, тоест директно със собственика ли е сключен договорът или е подписан договор за преотдаване от посредник? Заявителят иска да знае и дали се генерират допълнителни разходи за поддръжка и стопанисване на наетия имот и кой изпълнява тези задължения?
Доц. Лазаров обясни, че Академичният съвет на ТрУ е гласувал предложението на проф. Ярков за наемане на къща в Рабат без ректорът да е представил пред членовете на колективния орган на управление на университета каквито и да са данни за договор, по който ще се плащат публични средства.
Единственият довод бил, че в Мароко преподаватели от ТрУ ще обучават студенти.
Но дотам, поне досега, са пътували единствено представители на ръководството на университета. В края на ноември м.г. за една седмица в Рабат е гостувала делегация, водена от ректора. В състава й са били двама от заместник ректорите, гл. секретар, гл. мениджър и помощник ректорът на университета. В хода на визитата са били проведени официални срещи с председателя на съвета на провинция Загора (смятана за вход към пустинята Сахара от запад) Медани Шейки и губернатора на областта Хаджи Фуад за сътрудничество в ключови сектори като образованието, социалните и здравни грижи между двете области с едно и също име в България и Мароко.
Разточително изразходване на публични средства за скъпи командировки и тяхната ефективност поражда множество въпроси, особено в контекста на липсата на средства за стипендии на студентите. Според неофициална информация в края на м.г от университета са взели кредит за изплащането им.
Пред Административния съд в Стара Загора доцент Лазаров обжалва и мълчаливия отказ на ректора да му предостави наличната информация относно закупените през октомври 2020 г. говеда от породата Galloway за нуждите на Учебно-опитно стопанство с цел осъществяване на научноизследователска и експериментална развойна инициатива на Тракийския университет. Според данните от обществената поръчка на стойност 175 хил. евро, общият брой на животните е 94 – от тях 90 женски, всички бременни и 4 мъжки.
В Заявлението по Закона за достъп до обществена информация доц. Лазаров задава следните въпроси:
Колко от закупените 94 животни са налични към момента и къде се отглеждат?
Какво се е случило с останалите?
Използвани ли са по предназначението, за което са закупени? (отговорът трябва да бъде подкрепен с доказателствен материал: публикации, номера на проекти и т.н.)
Колко приплоди има от 2020 г. досега?
За какво са използвани получените приплоди?
Колко от тях са налични към момента и къде се отглеждат?
Оказа се, че съдбата на тези животни е неясна, има подозрения, които следва да бъдат доказани, че те са разпродадени или подарени, а част от тях и може би заклани заради месото им.
Животните не се намират в Административно-технологичния комплекс – новото име на Учебно опитното стопанство и с тях не се извършва развойна дейност, какъвто е бил един от мотивите за обявяването на обществена поръчка за закупуването им. Чистокръвните говеда от тази порода, нова за България към онзи момент, се отглеждат лесно и устойчиво и главно за развитие на месодайното говедовъдство.
Със съдържанието на ожбявата за възлагане на обществената поръчка за доставка на говедата може да се заподнаете ТУК.
По документи едва 16 от животните се водят собственост на Тракийския университет, но са изпратени за отглеждане в с. Ковачевица, община Гоце Делчев. Справка в регистрите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) показва, че друга част от говедата – близо две трети от тях, са прехвърлени на Радослав Йовков от Копривщица – бивш кадър на ГЕРБ, изгонен от партията от нейния лидер Бойко Борисов.
До пълния обем информация на БАБХ се изисква специален достъп, затова доц. Лазаров задава и въпросите си по ЗДОИ към ректора.
След седмица – на 20 януари ще се проведе общо събрание на Ветеринарно-медицинския факултет в ТрУ.
На него ректорът Добри Ярков ще предложи да бъде гласувано прекратяването на мандата на доцент Лазарин Лазаров като декан и да бъде избран нов ръководител на факултета. Според предварителната неофициална информация, единственият кандидат за поста и очевидно фаворит на ректора е доцент Иван Фасулков, който досега изпълняваше временно тази длъжност. Странното в случая е, че се очаква ректорът да предложи на Общото събрание процедурата по прекратяването на мандата на доцент Лазаров да е с явно гласуване.
И се заканил: „Ще смачкам всеки, който се опита да гъкне„.
Явно ректорът е твърде притеснен, че е възможно прекратяването на мандата на доц. Лазаров да бъде отложено до произнасянето на съда, пред който бившият декан на ВМФ оспорва своето дисциплинарно уволнение. А сегашната процедура по отстраняването му от изборната длъжност е само финала на една репресия, показателна за авторитарния стил на управление на Добри Ярков.
На 15 февруари е насрочено Общо събрание на университета, каквото миналата година не е свиквано.
Преподаватели от различни факултети очакват, че на него е възможно проф. Ярков да подаде оставка като ректор и да дочака пенсионирането си през лятото на тази година като обикновен университетски преподавател. А в това време задкулисно да подготви за ректорския пост някой от своето най-близко обкръжение с надеждата, че евентуалните злоупотреби с власт и публични средства в Тракийския университет няма да бъдат разследвани.
Източник – За истината