Страни в Европа строят масово бункери и бомбоубежища. Норвегия ще изгради хиляди бомбоубежища, тъй като се подготвя за „най-лошия сценарий“ на фона на опасенията от война между Русия и НАТО. Латвия, Литва и Естония също подсилват отбранителните системи.
Правителството на страната настоява за изграждането на безопасни бункери във всички нови големи сгради, за да е готово за непредсказуемите действия на руския президент Владимир Путин в Европа.
„Норвежкото правителство твърди, че създаването на безопасни бункери във всички нови големи сгради се прави, за да се противодейства на огромната „несигурност“. Това кара Европа да се замисли за следващия ход на Владимир Путин“, съобщава The Sun.
По-рано URA.RU съобщи, че ръководителят на Калининградска област Андрей Колесник е заявил, че НАТО се приближава към Калининградска област. По думите му военната активност около региона се увеличава. В момента има активен десант на танкове в Гданск, който е само на 50 км от Калининград.
В същото време Русия заяви, че не възнамерява да напада страни от НАТО и не представлява опасност за света. Това бе казано по-рано прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
Русия заплаши НАТО със смразяващи заплахи за ескалация на войната, ако продължат да въоръжават и финансират враговете на Русия. Затова страховете в Норвегия, която граничи с Украйна, се увеличават.
Норвегия има обща граница от над 120 мили с Русия в Северния полярен кръг. Те са и един от основателите на НАТО, като се присъединяват към него през 1949 г. Всяко тяхно нападение ще предизвика бърз и незабавен отговор от страна на останалите членове на европейския алианс, за да се гарантира тяхната безопасност.
Норвежкият министър на правосъдието и обществената сигурност Емили Енгер Мел разкри, че призивите за допълнителни укрития се дължат на надвисналата заплаха от нападения в бъдеще. Той заяви пред обществената телевизия NRK: „Около нас има повече несигурност“.
„Трябва да се погрижим за цивилното население, в случай на „най-лошия сценарий“ с война или въоръжено нападение. Занапред трябва да се подготвим за нова ера.“
Потенциалното ново законодателство ще се прилага за всеки сграден комплекс, по-голям от 1000 кв. м. Предвижда се да бъдат създадени две отделни убежища, като едното ще защитава хората от химически или радиоактивни оръжия.
Другите ще се използват предимно за защита от по-конвенционални оръжия и ще бъдат подобни на използваните преди десетилетия. Те биха могли да бъдат преоборудвани от станции на метрото или гаражи.
Мел добави: „Готовността на Русия да използва военна сила за постигане на политически цели показва, че Норвегия вероятно ще трябва да се справя с непредсказуем и избягващ риска съсед още дълго време.“
Въпреки че бъдещият конфликт е основната причина за плановете за бункери, те ще действат и като резервни планове в случай на екстремни метеорологични явления или дори друга пандемия. Правителствените планове ще трябва да бъдат одобрени от парламента, за да продължат да се осъществяват.
Латвия, Литва и Естония също възнамеряват да подсилят отбранителните си системи поради подобни опасения.
ПОДГОТОВКАТА ЗА ВОЙНА НА НАТО
Ръководителят на НАТО Марк Рюте предупреди, че алиансът трябва да се подготви за война, в противен случай членовете му ще се разколебаят пред лицето на руската агресия. Генералният секретар се върна към дните на Студената война, когато страните увеличиха разходите си за отбрана до над три процента от БВП. Анализатори заявиха пред The Sun, че НАТО не е готов за жестока арктическа война с Путин. Според тях въпреки наплива от учения на НАТО в региона, войниците трудно ще оцелеят във войната в мразовитата пустиня.
По време на последните учения в Арктика през ноември 3600 войници от САЩ, Швеция, Обединеното кралство, Франция и други членове на НАТО проведоха учения с бойни стрелби в подготовка за война.
Той каза: „Тези учения на НАТО все повече имат за цел да покажат на други страни, в този случай най-вече на Русия, разбира се, че алиансът е единен и е способен да защити своите членове.“
Това се случва в момент, когато Русия твърди, че е готова да разположи хиперзвукови ракети „Орешник“, способни да носят ядрени оръжия, на прага на НАТО в Беларус.
Преди няколко месеца Германия обяви план за война с Русия, в който също влиза строежа на бункери.
Планът, изготвен от генералния инспектор на Бундесвера Карстен Бройер, предвижда прехвърлянето на 800 000 военнослужещзи на изток в рамките на три до шест месеца от пристанищата на Нидерландия, Белгия и Германия. Заедно с тях трябва да бъдат преместени и 200 хил. превозни средства и тежка техника. Основната задача на самата Германия ще бъде да осигури гориво, медикаменти и храна.
Като отделна точка се отбелязва необходимостта от изграждане на концентрационни лагери за пленените войници. Освен това трябва да се инсталират сирени и да се построят бункери.
Вижте повече германския план за война до 2029 г:
Извънредно!: Германия обяви план за война с Русия, строи концентрационни лагери за военнопленници
Източник – The Sun/Превод:SafeNews