Първият български морски курорт „Св. Св. Константин и Елена“ става на сто и петнадесет години. С празненства по повод годишнината ще бъде даден стартът на на туристически сезон Лято 2023. По този повод в курорта вече е открита „Улица на готвачите“, за децата има аниматори, а за възрастните – състезателни игри. Курортът се намира само на няколко километра от морската ни столица Варна.
„Дълбока гора и път, лъкатушещ между градини и лозя, и море тъй прозрачно, че се виждат на дъното пясъкът и движенията на рибите“, по този поетичен начин Константин Иречек описва местността Св. Константин при пътуванията си из България в края на XIX вeк.
Историята разказва различни легенди за появата на днешния „Св. Константин и Елена“. Всички започват със създаването на манастира „Св. Св. Константин и Елена“. И до днес не е ясно кой, кога и поради какви причини е създал манастир точно тук, но несъмнено съществуването му е изиграло много важна роля в обособяването на местността като курорт и като любимо място за отдих и почивка, посочват от курорта.
Още от средата на XIX век манастирът „Св. Константин“ бил познато и предпочитано място за отдих на варненци. Със зараждането на местността като курорт се свързват разходките и излетите на варненци до манастира в празничните дни. Най-оживено ставало в деня на светите равноапостоли Константин и Елена. През лятото местните чорбаджии идвали тук, за да прекарат горещите дни сред прохлада и във веселби. Посетителите идвали в манастира не само за почивка, а и за подобряване на здравословното им състояние сред природата, морето и лековитите минерални извори.
Курортът добива популярност и с лечебните си свойства. На негова територия е създаден и Държавния детски морски санаториум „Царица Елеонора“. Лечебното заведение официално отваря врати през 1909 г.
Най-големият детски санаториум на Балканите е бил в курорта „Св. Св. Константин и Елена“. Две са имената от историята на Варна, които са свързани с курорта и допринасят най-много за изграждането на престижа му още в края на XIX в. Това са професор Параскев Стоянов – основателят на морелечението и калолечението в България и д-р Александър Недялков – управител на Държавния детски морски санаториум „Царица Елеонора“ в курорта и става най-големият детски санаториум на Балканите, който приема деца от цялата страна. Санаториумът се намирал до самия морски бряг сред зеленината на парка. Основни за лечебното заведение стават принципите на въздушното лечение и закаляване, морелечението и калолечението. След като тук са излекувани хиляди болни деца, а състоянието на стотици е значително подобрено, „Св. Св. Константин и Елена“ придобива славата на първата морска климатична станция в България. В наши дни курортът предлага богато разнообразие от лечебни програми, в които се използват всички познати фактори за въздействие на морето и термалните води върху здравето и укрепването на човешкото тяло. А през 1933 година са приети регулационният план и правилникът за извънградска курортна зона.
През годините развитието на курорта и на туризма като цяло е вече не само локален интерес, а се превръща и в държавен въпрос, с основаването през 1947 г. на отрасъла „Стопански туризъм“ в българската икономика. В курорта започва изграждането на нови хотели, ресторанти, сладкарници, битови заведения, барове, спортни съоръжения, тенис кортове, игрища, открити плувни басейни.
За стартът на летния сезон, който ще бъде даден от „Св. Св. Константин и Елена“ курортът ще посрещне освен туристи, министри, дипломати и представители на туристическия бранш.